Plan-3


افشاگری‌های وزیر خارجه قطر درباره «قلدری»های ریاض در خاورمیانه

وزیر خارجه قطر در میزگردی به تشریح ابعاد گوناگون «قلدری» عربستان در خاورمیانه از محاصره قطر و تکرار سناریوی مشابه در لبنان تا مداخله در سوریه و یمن پرداخت.

به گزارش اندیشه کیمیا، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر با شرکت در یک میزگرد در شهر لندن پایتخت انگلیس در سخانی اعلام کرد که عربستان سعودی در قبال همسایگانش «قلدری» می کند و لذا اقدامات این کشور منطقه خاورمیانه را بی ثبات خواهد کرد.

عربستان کشوری قلدر است

وزیر خارجه قطر در این باره گفت: عربستان سعودی در برابر کشورهای همسایه کوچک اطراف خود قلدری می کند؛ این موضوع را درباره قطر دیدیم و اکنون شاهد تکرار مواضع مشابه در برابر لبنان نیز هستیم.

معاون نخست وزیر قطر ادامه داد: لبنان آخرین نمونه تهدید و ارعاب توسط ریاض است. لبنان یک کشور شکننده است و تحت فشار قرار دادن نخست وزیر این کشور برای استعفا و ایجاد خلأ در این کشور که برای همه نیز حساس است، سیاستی است که نتیجه معکوسی در پی خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: باید از خداوند و تمامی هم‌ پیمانانی که وضعیت را پیش از وخامت مهار کردند، تشکر کنیم. اگر وضعیت مذکور از ابتدا مهار نمی‌ شد، ما هم اکنون شاهد تأثیر وحشتناک آن بودیم.

عربستان قطر را محاصره کرده است

این مقام بلندپایه قطری خاطر نشان کرد: با وجود آنکه دالان های هوائی اضطراری باز هستند، اما هواپیماهای ما مجبور به پرواز از حریم هوائی یمن هستند.

«محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» افزود: تحقق فهرست ۱۳ تقاضای عربستان و هم‌ پیمانانش برای رفع  تحریم‌ ها علیه قطر غیرممکن هستند. آنها نمی‌خواهند این وضعیت را حل کنند و می‌خواهند کشور ما در وضعیت تسلیم قرار گرفته و به همین دلیل است که آنها این ماجرا را شروع کردند.

ریاض در یمن مداخله می کند

وزیر خارجه قطر درباره تداوم مداخله عربستان در یمن و احتمال درگیری نیابتی میان ایران و عربستان گفت: امیدواریم هیچ گونه رویارویی ایجاد نشود. جنگ یمن باید پایان یابد و عراق باید باثبات شود و ما باید به یک راه حل عادلانه برای مردم سوریه دست یابیم؛ در غیر این صورت با نسل جدیدی از افراطی گری مواجه خواهیم شد. مشکلات زیادی وجود دارد و امیدواریم که بحران های دیگری خلق نشود.

منبع:خبرگزاری مهر

Plan-4

بالا