پنج شنبه, 28 دی 1396

عضویت در کانال تلگرام

http://andishehkimia.com/images/ads/telegram.jpg

تغییر جهت اقلیم کردستان به سمت تنش زدایی با بغداد

منتشرشده در اخبار بین المللی چهارشنبه, 10 آبان 1396 ساعت 11:00

 ابطال نتایج همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق و آغاز گفت وگو با دولت مرکزی، تحولی است که با فراهم آمدن زمینه های آن به رفع تنش های ناشی از جدایی طلبی از خاک عراق و عادی سازی روابط اربیل- بغداد خواهد انجامید.

 

به گزارش اندیشه کیمیا، همه پرسی استقلال اقلیم کردستان که یک ماه آرامش را از شهروندان کُرد عراق گرفته بود، سرانجام تعلیق شد. دولت محلی اقلیم کردستان، دیروز چهارشنبه سوم آبان با انتشار بیانیه ای، تعلیق همه پرسی را اعلام و پیشنهاد پایان درگیری نظامی و برقراری آتش بس فوری را به دولت عراق ارایه کرد.
همه پرسی استقلال کردستان عراق یک ماه پیش به رغم مخالفت جدی دولت مرکزی و زیر سایه سنگین مخالفت های منطقه ای و بین المللی به اصرار شخص «مسعود بارزانی» رییس این اقلیم برگزار شد. به ادعای مسوولان اقلیم، 92 درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی، به استقلال اقلیم رای داده بودند.
این همه پرسی نه تنها در قلمرو دولت اقلیم یعنی سلیمانیه، اربیل و دهوک، بلکه در برخی مناطق استراتژیک خارج از آن چون کرکوک و بخش های شمال استان دیالی چون سنجار، خانقین و مخمور هم برگزار شد؛ مناطقی که پس از شکست داعش به دست نیروهای پیشمرگه کرد افتاده بود و به رغم مخالفت های جدی بغداد در همه پرسی شرکت داده شد. این در حالی است که پیش از برگزاری همه پرسی، بسیاری از کارشناسان در مورد وقوع درگیری در کرکوک هشدار داده بودند.
بی توجهی رهبران اربیل به هشدارهای دولت مرکزی در خصوص ابطال نتیجه همه پرسی و مطالبات مردمی در خصوص حفظ یکپارچگی عراق موجب شد بغداد با نیروهای ارتش خود وارد مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک شود و یک بار دیگر اداره مستقیم این مناطق را در اختیار بگیرد. بروز برخی درگیری ها در جریان بازپس گیری این مناطق، نگرانی ها زیادی را در عراق و در میان کُردها و دیگر اقوام و گروه ها به وجود آورد.
چنانکه در بیانیه امروز اقلیم کردستان آمده است: شرایط و خطرهایی که اقلیم کردستان و کشور عراق را تهدید می کند، همگان را برآن داشت تا به مسوولیت تاریخی خود عمل کنند و شرایط را به سوی برادرکشی میان نیروهای عراقی و پیشمرگه نکشانند. درگیری هایی که از تاریخ 16 اکتبر 2017 (24 مهرماه) تاکنون میان نیروهای عراقی و پیشمرگه های کرد درگرفته است، به تلفات نیروهای دو طرف منجر شده و این روند ممکن است به جنگ فرسایشی و تخریب بافت اجتماعی بین گروه های عراقی منجر شود.
این بیانیه با اشاره به این مساله که جنگ بین دو طرف، پیروزی نخواهد داشت، بلکه عراق را دچار آشوب و هرج و مرج می کند، طرح پیشنهادی خود را در سه حوزه برقراری فوری آتش بس و توقف تمامی عملیات های نظامی در اقلیم کردستان، تعلیق نتایج همه پرسی و آغاز گفت و گوی آزاد میان دولت اقلیم و دولت فدرال براساس قانون اساسی عراق ارایه کرد.
این بیانیه در حالی بر همه پرسی خط بطلان کشید که تلاش های پیشین رهبران اربیل برای مذاکره با بغداد با شکست مواجه شده بود، چرا که دولت مرکزی هرگونه مذاکره را به ابطال نتیجه همه پرسی مشروط کرده بود.
حال همه پرسی که در ظاهر برای استقلال کردستان و در واقع در راستای خواست شخص بارزانی برگزار شده بود، لغو شده و از این پس انتظار می رود مناسبات میان اربیل و بغداد با برگزاری مذاکرات دوطرفه وارد پروسه عادی سازی و منطقی سازی ارتباطات شود.
این همه پرسی بیش از آنکه بر یکپارچگی عراق تاثیر گذاشته باشد، مناسبات و روابط میان گروه های مختلف کُردی در اقلیم کردستان را زیر تاثیر جدی قرار داد. برخی از کارشناسان، هدف اصلی بارزانی از اصرار بر برگزاری همه پرسی را تلاش برای انحراف افکار عمومی از چالش های اقتصادی و سیاسی این منطقه و مشروعیت سازی برای تداوم قدرت او برآورد کرده بودند.
از دید این ناظران، مسعود بارزانی و حزب دموکرات کردستان مدتها است با شرایط نامطلوب اقتصادی و چالش سیاسی عدم کناره گیری وی از قدرت پس از پایان دوره قانونی ریاست مواجه است. کامیابی در پیشبرد فرایند استقلال یا کسب امتیازی چشمگیر از دولت مرکزی شاید می توانست جایگاه سیاسی بارزانی را در اقلیم کردستان تثبیت کند، حال آنکه همه گروه های کُردی در اقلیم با برگزاری همه پرسی موافق نبودند و برخی از آنها چون «جنبش تغییر» (گوران) حتی در همه پرسی شرکت نکردند.
پس از برگزاری همه پرسی و به وجود آمدن چالش های جدی در روابط با بغداد و کشورهای همسایه، اختلافات داخلی کُردها بیش از پیش بروز یافت. گروه های مخالف همه پرسی، بارزانی را مسوول مستقیم هزینه های مالی و معنوی تحمیل شده بر اقلیم دانسته و معتقدند اشتباهات سیاسی و محاسبات نادرست باعث تحمیل هزینه های سنگین بر اقلیم شده است. در برابر، حامیان بارزانی مدعی هستند که عقب‌نشینی از کرکوک و دیگر مناطق، نتیجه خیانت افراد معدودی در حزب رقیب، یعنی «اتحادیه میهنی کردستان عراق» بوده است.
ایجاد «دولت نجات ملی» پیشنهادی است که رهبران کُرد مخالف بارزانی به ویژه رهبران جنبش گوران و حزب کردی «ائتلاف برای عدالت و دمکراسی» به ریاست «برهم صالح» مطرح می کنند؛ پیشنهادی که به منظور یافتن راهی در جهت حل تنش‌ها با دولت مرکزی عراق و جابجایی مقامات سیاسی در اربیل مطرح شده است چرا که به گفته صالح «فساد و انحصار قدرت از دلایل اصلی تشویش کنونی است.»
به گزارش برخی رسانه ها، گروه‌های مختلف کُردی این روزها متحد شده اند تا جابجایی قدرت سیاسی را در اربیل صورت دهند. برخی گزارش ها هم حاکی از این است که یکی از شروط بغداد برای آغاز مذاکره با اربیل، نبود بارزانی در راس قدرت است.
با این حال به نظر می رسد بارزانی از دریچه های دیگر مطالبه اصلی خود یعنی تداوم ریاست بر اقلیم را پیگیری می کند. روز سه شنبه یک بار دیگر جلسه پارلمان کردستان عراق برگزار شد. در این جلسه که تنها 68 نماینده از 111 نماینده آن شرکت داشتند، مصوب شد که انتخابات مجلس و ریاست اقلیم تا 8 ماه دیگر به تعویق بیافتد. بر اساس توافق سه حزب دموکرات، اتحادیه میهنی و اتحاد اسلامی کردستان عراق، دوره مسوولیت مجلس فعلی به مدت هشت ماه تمدید شده است. این در حالی است که حزب گوران به عنوان دومین فراکسیون پارلمانی بزرگ مجلس کردستان در این رای گیری شرکت نکرد.
این روزها گروه های مختلف کُردی درخواست ها برای استعفای بارزانی را علنی تر مطرح می کنند. جنبش گوران به تازگی در تارنمای رسمی خود از بارزانی خواسته تا از مقام خود کناره گیری کند.
در نگاهی کلی تر، ابطال نتایج همه پرسی از سوی اقلیم کردستان و تمایل کُردها برای کاهش تنش و مذاکره با بغداد، به حتم به عادی سازی روابط اربیل و بغداد منجر خواهد شد. حاصل همه پرسی برای کُردهای ساکن اقلیم، یک ماه تنش در روابط اربیل با بغداد و کشورهای همسایه بود و بروز این واقعیت که بر تجربه سیاسی خود بیافزایند و مطالبات خود را از انگیزه های شخصی و گروهی دور نگاه دارند.

منبع:ایرنا

اخبار سیاسی

توضیح سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام

توضیح سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام

غفوری‌فرد:  احمدی‌نژاد ظرفیت رئیس‌جمهور شدن را نداشت

غفوری‌فرد: احمدی‌نژاد ظرفیت رئیس‌جمهور شدن را نداشت

صالحی امیری از وزارت ارشاد تا ریاست کمیته ملی المپیک

صالحی امیری از وزارت ارشاد تا ریاست کمیته ملی المپیک

«غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

«غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

راهبرد ترامپ، فشار روانی بر ایران

راهبرد ترامپ، فشار روانی بر ایران

سرکوب اعتراضات به نفع آمريکا تمام مي شود/ حاکميت از اعتراضات براي قدرتمند تر شدن کشور استفاده کند

سرکوب اعتراضات به نفع آمريکا تمام مي شود/ حاکميت از اعتراضات براي قدرتمند تر شدن کشور استفاده کند

یادداشتی از مهدی مطهرنیا؛ سیاست خارجی ترامپ چگونه تهاجمی‌تر می‌شود؟

یادداشتی از مهدی مطهرنیا؛ سیاست خارجی ترامپ چگونه تهاجمی‌تر می‌شود؟

2018، سال تصمیمات برزگ در روابط تهران - واشنگتن

2018، سال تصمیمات برزگ در روابط تهران - واشنگتن

«
»

محل تبلیغ شما

 http://mashincenter.ir/wp-content/uploads/2017/09/120-240-1.gif http://mashincenter.ir/wp-content/uploads/2017/09/120-240-1.gif