Plan-3

احترام به قوانین کشور عراق از سوی زائران اربعین حسینی لازم است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: احترام به قوانین کشور عراق از سوی زائران لازم است و هیچ کس نباید به فکر خود راه دهد که بدون روادید به زیارت برود.

به گزارش اندیشه کیمیا، وی روز چهارشنبه در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم ضمن قرائت بیانیه ای با عنوان وظایف سنگین ما در اربعین حسینی، افزود: گرفتن گذرنامه و روادید، عبور قانونی از مرزها و رعایت نظم و انظباط از مهم ترین مسائل برای شرکت در آیین اربعین حسینی است.
آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: زیارت امام حسین(ع) مستحب است، ولی عبور غیر قانونی از مرز، خلاف شرع است.
وی بیان کرد: زیارت و راهپیمایی اربعین بزرگ ترین تجمع بشری در یک مکان در طول تاریخ است و سرمایه عظیمی برای پیروان این مذهب است که باید به بهترین نحو از آن استفاده شود.
آیت الله مکارم شیرازی ضمن تقدیر از مهمان نوازی و مساعدت دولت و ملت عراق در پذیرایی بیش از سه میلیون زائر، با توصیه به دولت های ایران، عراق و زائران اربعین گفت: با توجه به آثار خوب فرهنگی و تربیتی این آیین به ویژه روی جوانان و قشرهای جامعه، این برنامه باید تسهیل و تشویق شود.
وی به لزوم کاهش هزینه روادید بین ایران و عراق اشاره و بیان کرد: برادران عراقی نرخ بالایی برای هزینه روادید قرار داده اند که این نرخ برای گروهی سنگین است؛ این هزینه شاید برای توریسم های خارجی متناسب و متعارف باشد، ولی برای زائران اربعین مناسب نیست.
وی تصریح کرد: دولت ایران بارها برای کاهش نرخ دوجانبه روادید اعلام آمادگی کرده، ولی برادارن عراقی تاکنون جواب مثبتی به این مساله نداده اند.
آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: موکب های ایرانی به رقابت با یکدیگر یا با موکب های عراقی نپردازند، همه باید به قصد خدمت به زائر کار کنند.
وی اضافه کرد: نباید نقش میزبانی مردم عراق نادیده گرفته شود، آن ها در مهمان نوازی و امنیت زائران، نیروهای بسیاری بسیج کرده اند و برای حفظ امنیت زائران سنگ تمام می گذارند که باید از اقدام های آنها قدردانی نمود.
وی تاکید کرد: مردم ایران باید از زائران عراقی که در ایام شهادت امام رضا(ع) با پای پیاده به زیارت حضرت ثامن الحجج(ع) می آیند به شایستگی میزبانی کنند.

** علم مفید در حوزه و دانشگاه تدریس شود
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) افزود: برای علم نباید حدی قائل شویم، باید همه روزه در فکر علم تازه ای باشیم؛ انسان هیچ وقت فارغ التحصیل نمی شود، کسی که خود را فارغ از علم بداند آدم عقب افتاده ای است.
وی با تاکید بر این که علم نافع باید در دانشگاه ها و حوزه ها تدریس شود، تصریح کرد: در دانشگاه ها علومی تدریس می شود که در جامعه خریدار ندارد و به درد کسی نمی خورد، علوم دانشگاهی باید پالایش شود و آن هایی که مفید نیست را کنار بگذارند.
آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: باید بررسی شود درد مردم را چه علومی در دانشگاه ها دوا می کند تا به سراغ آن علم بروند؛ در حوزه ها هم باید به این معنا توجه شود، چون چندان نیازی به کسب برخی علوم نیست.
وی با اشاره به این که علوم تشریفاتی نبابد در حوزه و دانشگاه تدریس شود، ادامه داد: همانطور که به دانشگاه ها توصیه می کنیم علوم غیرمفید را کنار بگذارند، به حوزه ها نیز سفارش می کنیم به سمت علوم مفید بروند، البته علوم غیرمفید در حوزه ها کمتر است.
وی افزود: ترجمه آثار دیگران خوب است ولی افتخار نیست، باید تولید علم نمود.

منبع:ایرنا

Plan-4

بالا