Plan-3


نزدیک ترین مسیر اربعینی به کربلا از کدام مرز و چگونه؟

به گزارش اندیشه کیمیا:مرز خسروی در 20 کیلومتری شهرستان قصرشیرین و در 176 کیلومتری غرب کرمانشاه بوده و نزدیکترین مرز تا بغداد می باشد.

فاصله این مرز تا بغداد پایتخت کشور عراق 190، نجف 380، کربلا 300، کاظمین 203 و سامرا نیز 326 کیلومتر می باشد.
سال گذشته حدود 700 هزار زائر اربعین حسینی با عبور از کرمانشاه خود را به مرز مهران در ایلام رساندند و از آنجا عازم عراق شدند این آمار در زمان بازگشت به 800 هزار نفر رسید که پیش بینی می شود امسال حداقل شاهد تردد 500 هزار زائر از مرز خسروی در اربعین باشیم.

دسترسی به مرز خسروی از طریق هوایی و زمینی به شرح زیر امکان پذیر است .

دسترسی هوایی

فرودگاه بین‌المللی شهید اشرفی اصفهانی شهر کرمانشاه دارای ۲ ترمینال ویژهٔ پروازهای خارجی و پروازهای داخلی است. فرودگاه بین‌المللی اشرفی اصفهانی، فرودگاه عمومی شهر کرمانشاه است که به عنوان استانداردترین و مهم‌ترین فرودگاه غرب کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرودگاه در نزدیکی میدان امام خمینی (میدان فرودگاه) جای دارد.
پروازهای خارجی شامل : دوبی، دمشق، جده، سلیمانیه، استانبول، آنتالیا.
پروازهای داخلی شامل : تهران، مشهد، کیش، بندرعباس، کرمان، شیراز، عسلویه، ساری.

تاکنون اخباری مبنی بر داشتن پرواز مستقیم به نجف بدست ما نرسیده است. اما مسافران و زائرین اربعین که از طریق سفر هوایی به کرمانشاه می آیند پس از حضور در محل فرودگاه باقی مسافت باقیمانده تا مرز خسروی را می توانند از طریق اتوبوس یا خودروهای سواری طی کنند.

دسترسی زمینی

علاوه بر مسیر هوایی می توان از طریق راه های مواصلاتی زمینی نیز به شهرستان قصرشیرین و پایانه مرزی خسروی دسترسی پیدا کرد. در این میان زوار استانهای شمال غربی کشور نظیر اردبیل، آذربایجان های غربی و شرقی و سنندج از محور قزانچی-کرمانشاه به استان کرمانشاه وارد شده و استانهای مرکزی کشور نظیر زنجان و همدان نیز از محور ورودی بیستون عبور خواهند کرد و در صورت داشتن خودرو سواری از مسیر میدان آزادگان و در صورت نیاز به استفاده از اتوبوس پس از مراجعه به پایانه «راه کربلا» و از طریق جاده راه کربلا که از شهرستانهای اسلام اباد غرب، کرند، سرپل ذهاب و قصرشیرین می گذرد می توانند به مرز خسروی دسترسی داشته باشند.

گفتنی است علاوه بر پایانه راه کربلا، شهر کرمانشاه دارای پایانه ای مرکزی به نام ترمینال شهید کاویانی با 302 دستگاه اتوبوس، یک هزار و 989 مینی بوس و یک هزار و 204 دستگاه سواری است که در طول ایام اربعین برای خدمت رسانی به زوار به کارگیری می شود.

ترمینال شهید کاویانی، درگاه ورودی شهر کرمانشاه از سمت شرق بوده و مسافرت‌ها از جادهٔ تهران به این ترمینال منتهی و ترمینال راه کربلا، درگاه ورودی شهر از سمت غرب است و مسافرت‌ها از بغداد و اربیل به این ترمینال منتهی می‌شود.

دسترسی ریلی ( قطار )

راه‌آهن کرمانشاه مراحل آغازین خود را طی کرده و در آستانه افتتاح شدن است و برای اربعین امسال نمی تواند زیر بار ترافیک برود.

نزدیکترین ایستگاه به کرمانشاه، راه آهن ملایر بوده که زائرین می توانند پس از پیاده شدن در این ایستگاه بقیه مسیر را از طریق سواری های مستقر در راه آهن و یا دیگر سرویس ها و از راه مواصلاتی زمینی به کرمانشاه و سپس خسروی دست یابند.

آدرس فرودگاه : شهر کرمانشاه، میدان امام خمینی(ره)
آدرس پایانه راه کربلا : شهر کرمانشاه، جنب کارخانه قند
آدرس ترمینال قصر شیرین : بلوار راه کربلا - جنب پلیس راه

منبع:ایرنا

Plan-4

بالا