Plan-3


آیت‌الله مکارم: حجاب "الزامی" است

مرجع تقلید شیعیان گفت: همان‌گونه که بارها گفته‌ام عبارت حجاب اجباری واژه‌ای غلط است و الزام با اجبار تفاوت دارد، حجاب الزامی است نه اینکه اجباری باشد و هر جا که قانونی درست شد الزامی در کنار آن وجود دارد.

به گزارش اندیشه کیمیا، این مرجع تقلید در دیدار استاندار قم و جمعی از مسئولان با تبریک سال نو و گرامیداشت تقارن ایام نوروز با ماه مبارک رجب اظهار داشت: ان‌شاءالله که تقارن نشانه‌ای باشد که سال خوب و پربرکتی داشته باشیم و امیدواریم که خدمتگزاران وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند.

وی با اشاره به جایگاه ویژه شهر مقدس قم، بر لزوم توجه مسئولان به این موقعیت تأکید کرد و افزود: دولت و ملت باید حساب قم را از حساب شهرهای دیگر کشور جدا کنند چراکه در این شهر مرقد مطهر فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران وجود دارد و مرکزی برای بزرگ‌ترین حوزه علمیه جهان اسلام است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه دولت و ملت باید نگاهی ویژه به قم داشته باشند و حال و آینده قم را با این نگاه ببینند، اظهار داشت: شهر مقدس قم تنها برای ایرانیان نیست بلکه به عالم شیعه و اسلام تعلق دارد، اگر به قم توجه لازم شود در واقع خدمت به ایران و عالم شیعه و اسلام است.

وی ادامه داد: شهر قم باید ازهرجهت آبرومند باشد، قم از زمان ائمه طاهرین(ع) موردتوجه بوده و مسجد امام حسن عسکری(ع) به دستور ایشان ساخته‌شده و از آن زمان قم مرکزی برای فقها و محدثان شیعه بوده است، باید همایشی جهانی درباره گذشته، حال و آینده قم برگزار شود تا همگان جایگاه این شهر را بهتر بشناسند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه قم زادگاه انقلاب اسلامی است، ابراز کرد: مردم دنیا باید با این خاستگاه آشنایی داشته باشند و بدانند که چه خصوصیتی دارد که زادگاه انقلاب شده است.

‌آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به طرح حجاب اجباری از سوی عده‌ای برای ضربه زدن به ارزش‌های اسلامی خاطرنشان کرد: همان‌گونه که بارها گفته‌ام عبارت حجاب اجباری واژه‌ای غلط است و الزام با اجبار تفاوت دارد، حجاب الزامی است نه اینکه اجباری باشد و هر جا که قانونی درست شد الزامی در کنار آن وجود دارد.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال مقررات راهنمایی رانندگی الزامی است نه اجباری، اجبار مفهومی منفی دارد و بدان معنا است که چیزی به‌صورت غیرمنطقی به کسی تحمیل شود اما الزام به معنای وظیفه است؛ حجاب قانونی اسلامی است که در قرآن و روایات به آن اشاره‌شده و مورد اتفاق علمای اسلامی است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: ترک مواد مخدر، مشروبات، رشوه‌خواری و ربا جنبه الزامی دارد، هر قانونی الزاماتی دارد و در همه جای دنیا ضامن اجرایی دارد چراکه قانون بدون ضمانت اجرایی ارزشی ندارد، این مسائل را باید به افراد تفهیم کرد تا مسائل را بدانند، کارها باید به‌صورت معقول انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات استان قم خواستار چاره‌اندیشی برای مشکلات شد و افزود: گاهی مهاجرت‌ها بافت قم را تغییر می‌دهد، گاهی مهاجرت‌ها مطابق بافرهنگ قم نیست، باید با مدیریت مهاجرت‌ها موقعیت قم را حفظ کرد و نباید اجازه داد افراد نفوذی، قاچاقچی و خلاف‌کار وارد قم شوند.

این مرجع تقلید با اشاره به مشکل کم‌آبی قم اظهار کرد: حق قم از آب باید محفوظ بماند و مردم قم از آب بهره‌مند شوند، الحمدلله آب هیچ‌گاه در قم با وجود کم‌آبی جیره‌بندی نشد که جای تقدیر دارد و امیدواریم که هیچ‌گاه نشود.

وی ادامه داد: البته باید فرهنگ استفاده از آب را به مردم آموزش داد چراکه هنوز فرهنگ جامعه در این زمینه کامل نیست، مردم باید بدانند که آب مایه حیات است؛ از طریق صداوسیما و رسانه‌ها باید این فرهنگ‌سازی را انجام داد تا مردم نسبت به آب حساس باشند، مسئولان فرهنگی باید بسیج شوند و فعالیت کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر ضرورت به نتیجه رساندن پروژه فرودگاه قم ابراز کرد: متأسفانه هنوز بعضی از مسئولان نمی‌دانند که اگر در قم فرودگاه معتبری تأسیس شود چه اندازه در وضع این شهر اثر می‌گذارد، قم با وجود فرودگاه مرکزیت بیشتری پیدا می‌کند و از همه دنیا می‌توانند در این شهر مقدس حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به مسائل مربوط به اشتغال عنوان کرد: غالباً تصور بر این است که چون شغل کم است بیکاری وجود دارد اما مسئله‌ای وجود دارد که جوانان تن به هر کاری نمی‌دهند، بعضی از جوانان برخی از کارها را عار و عیب می‌دانند درحالی‌که کار را باید موضوعی مقدس دانست در این زمینه هم باید فرهنگ‌سازی کرد، کمبود انگیزه‌ها هم مشکل ایجاد می‌کند و تنها کار را نباید پشت میز بدانند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با تأکید بر ساماندهی موضوعات و فضای شهری قم ازجمله بلوار پیامبر اعظم و مونوریل، به مشکلات منطقه پردیسان قم اشاره و خاطرنشان کرد: متأسفانه در پردیسان نیازهای شهری موردتوجه نبوده و بی‌رویه ساخته‌شده است، نیازهایی مانند درمانگاه، مسجد، بازار و نیازهای دیگر در نظر گرفته نشده است، چرا اجازه داده می‌شود که بی‌برنامه و حساب ساخته شود؟

وی گفت: یکی از مشکلات قم که توجه نمی‌شود برج‌های نیمه‌کاره به شمار می‌رود که سال‌ها منظره شهر را زشت کرده و بسیاری از آن‌ها بیش از نیاز شهر است، نماهای ساختمان‌ها نیز باید بر اساس معماری ایرانی و اسلامی باشد.

وی در پایان افزود: امیدواریم امسال سال پربرکتی برای همه مسلمین جهان به‌ویژه مردم کشورمان بوده باشد.


منبع: اقتصاد آنلاین

Plan-4

بالا