مطهرنیا: امریکا به دنبال توازن خنثی میان ایران و عربستان است/ هسته ای شدن عربتسان خلاف راهبرد بلند مدت اسرائیل است

ایالات متحده در صدد است با برجسته کردن پرونده اتمی ریاض، از این طریق به تهران پیام بدهد که اگر اقدام های منطقه ای خود را کاهش ندهد، یک رقابت منطقه ای آن هم از جنس هسته ای به راه خواهد افتاد.
«مهدی مطهرنیا» تحلیلگر مسائل آمریکا در تشریح ابعاد توافق آمریکا و عربستان در خصوص مسائل هسته ای اظهار کرد: قبل از آنکه بحث هسته ای شدن عربستان مورد بررسی قرار بگیرد، باید به یک اصل نانوشته در قواعد مناسبات بین الملل اشاره کنیم؛ بر اساس منطق ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک، قانون نانوشته ای میان کشورها وجود دارد مبنی بر اینکه هیچگاه یک قدرت بالادستی نمی گذارد در یک جغرافیای خاص توازن قدرت حادث شود. به عبارتی دیگر قدرت های بزرگ به دنبال آن هستند تا به هر نحوی توازن، کاهش و حتی افزایش قدرت میان بازیگران یک منطقه را اعمال کنند تا یک دولت بر دولت دیگر سلطه پیدا نکند؛ حال این وضعیت در خاورمیانه باشد یا در آفریقا. از این جهت شاهد هستیم که ایالات متحده در چارچوب این قانون نانوشته سعی دارد تا توازن قدرت میان ایران و عربستان را ایجاد کرده تا از سرعت تنش ها بکاهد.

به گزارش اندیشه کیمیا، وی ادامه داد: موضوع دیگری که در خصوص هسته ای شدن عربستان مطرح می شود این است که ایالات متحده به دنبال ایجاد «توازن خنثی» میان ایران و عربستان است اما در مقابل باید به این نکته توجه شود که موقعیت کنونی تهران در منطقه موجب شده تا آمریکا از نقش ایران به عنوان یک چالش منطقه ای یاد کند و از این منظر هسته ای شدن عربستان را در دستور کار قرار داده است. به عبارتی دیگر ایالات متحده در صدد است تا با برجسته کردن پرونده اتمی ریاض، از این طریق به تهران پیام بدهد که اگر اقدام های منطقه ای خود را کاهش ندهد یک رقابت منطقه ای آن هم از جنس هسته ای به راه خواهد افتاد.

باید توجه داشته باشیم خاندان سعودی که نسبتا یک خاندان کلاسیک در ادبیات سیاسی به حساب می آید در منطقه ای حکومت می کنند که از حیث فرهنگ با بسیاری از کشورهای دنیا تضاد دارد. از این جهت شاهد هستیم که به تازگی و طی ماه های اخیر برخی از اصلاحات در عربستان به وقوع پیوسته است و این کشور را وارد دنیای جدیدی کرده است؛ لذا واشنگتن به دنبال بررسی این موضوع خواهد بود که آیا تجهیز عربستان با تسلیحات هسته ای می تواند موجبات به هم خوردن توازن علیه اسرائیل را فراهم کند یا خیر؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که آیا هسته ای شدن عربستان بر خلاف راهبرد بلند مدت هسته ای اسرائیل در منطقه خواهد بود یا خیر، گفت: اسرائیل خود را همکار و هماهنگ با ریاض در برخورد با تهران می داند، لذا برای آنکه بتواند امتیازات خاص خود را از عربستان در تقابل با تهران کسب کند تا جایی در مورد بحث هسته ای شدن عربستان ساکت می نشیند اما باید دید این روند تا چه حدی پیش خواهد رفت. به خاطر داشته باشیم که ایالات متحده برای نخستین بار در دوره اول ریاست جمهوری اوباما اقدام به فروش ۶۳ میلیارد دلار از انواع تسحلیات تهاجمی به کشورهای منطقه به خصوص عربستان، اردن، اسرائیل و غیره کرده بود و در وضعیت کنونی واشنگتن در تلاش است با توجه به نقطه گذاری هایی که از قدیم در منطقه صورت داده بتواند محیط این منطقه را به نفع خود تغییر بدهد.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا تمایل عربستان به سوی تسلیحات می تواند پیمان نامه منع گسترش سلاح های هسته ای را با تهدید مواجه کند یا خیر، تصریح کرد: در صحنه عمل دیده می شود ایالات متحده مدعی است که زمینه های دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای را بر اساس ماده ۴ پیمان نامه منع گسترش سلاح های هسته ای در اختیار عربستان قرار خواهد داد و اگر چنین وضعی حادث شده باشد و در آینده هم فعالیت هسته ای ریاض بر همین روال پیش برود، بدون تردید جامعه بین الملل از جمله روسیه، اتحادیه اروپا و سایرین از فعالیت صلح آمیز ریاض حمایت خواهند کرد. اما اگر جهت گیری این فعالیت به سمت نظامی برود احتمال برخورد با سعودی ها افزایش پیدا می کند. بنابراین اگر به پرونده هسته ای عربستان تنها به چشم یک توازن قدرت میان ایران و عربستان نگاه کنیم، تفسیرها متفاوت خواهد بود اما در این بین کشورهایی مانند روسیه و چین برای تثبیت این توازن به نفع خود به میدان خواهند آمد.

منبع: نامه نیوز

بالا