Plan-3


مصاحبه پایگاه خبری اندیشه کیمیا با آقای دکتر محمد تقی دباغیان

با نام و یاد خداوند متعال

ضمن سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر دباغیان اجازه بدهید مصاحبه را با این سوال آغاز کنیم که به چه جهتی وارد شدید؟

بسم الله الرحمن الرحیم

عاشقانه به محضر حضرت ولیعصر (عج) سلام و درود می فرستم و خدمت مردم شریف و نجیب و خردمند قم سلام عرض می کنم. من محمد تقی دباغیان در سن 7 سالگی در کنار آغاز تحصیلات ابتدایی مشغول به کار شدم. شغل بنده دست فروشی بود. پس از آن مراحل تحصیل در مقاطع بعدی را به سختی به اتمام رساندم. سپس با حضور در دانشسرای تربیت معلم به ادامه تحصیل پرداخته و به شغل شریف معلمی مشغول شدم. در همین دوره وارد فعالیت های اقتصادی و کار آفرینی شدم. تلاش های مصرانه بنده در پیگیری اهدافم در فعالیت های مختلف باعث شد به بنده لقب سون-الون یعنی مردی که از 7 صبح تا 11 شب مشغول به کار است بدهند. در سن 22 سالگی فعالیت های اقتصادی بنده به ثمر نشست و در 23 توانستم صاحب مرکز خریدی شوم و پس از آن فرصت برای ادامه تحصیلات آکادمیک پیش آمد. در دانشگاه دولتی تهران مدرک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی و تجارت بین الملل خود را گرفتم. سپس وارد مقطع دکتری در رشته فلسفه و کلام اسلامی شده و آن را به اتمام رساندم. پس از آن به تدریس در دانشگاه و ادامه فعالیت های اقتصادی مشغول بودم. پس از این مرحله به عنوان مشاور علم و فناوری استاندار و مشاور در کمیسیون فرهنگی مجلس توفیق خدمت پیدا کردم. از مختصری از شرح حال پر مشقت و توام با تلاش، شیرینی و تلخی های گذشته بنده بود.

با توجه به سوال شما مبنی بر اینکه چرا به این حوزه ورود پیدا کردم باید عرض کنم من در خانواده با وضع اقتصادی بسیار ضعیف ولی انقلابی متولد شدم. با تلاش بسیار مستمر و خستگی ناپذیر در کارهای اجرایی و آکادمیک و نیز کار آفرینی صاحب تجربیاتی شدم و این تجربیات بنده را به این سمت سوق داد تا به دنبال کار آفرینی اجتماعی باشم. دغدغه بهبود وضعیت زندگی مردم یکی از عواملی بود که بنده را به این فکر واداشت که نسل جوان امروزی دچار تفکری است که تصور می کند جامعه فضای لازم برای رشد آنها را ایجاد نکرده و البته برای بنده روشن است که شهر قم مملو از استعداد و میل شکوفایی است که برای به ثمر رسیدن اهداف به استعداد های مختلفی نیازمندیم و بسیاری از این پتانسیل ها در شهر قم موجود است لذا مدیران شهری چنانچه این استعدادها را شناسایی و مدیریت کنند قطعا این بی انگیزگی جوانان و نوجوانان می توانند تبدیل به فرصت شود. با توجه به سمت مشاوره علمی فناوری استاندار استان مرکزی تجارب مفیدی کسب کردم و در مجلس نیز با قوانین ضوابط آشنا شدم و روابط خوبی نیز با برخی از مسئولین کشوری پیدا کردم لذا قادر خواهم بود با استفاده از استعداد جوانان قدم در راستای تحول بگذاریم و تا با یاری پروردگار و تلاش مصرانه در مسیر رشد و توسعه پایدار استان قم حرکت کنیم

به نظر بنده اگر مردم با حضور پررنگ در انتخابات یک حرکت انقلابی را رقم بزنند وضعیت شهری به سمت نقطه مطلوب حرکت خواهد کرد

چه شناختی از مشکلات فرهنگی اجتماعی ؟

بنده با مردم قم زندگی کردم و ارتباطات تنگاتنگی داشتم و احساس میکنم مشکلات متفاوتی در حوزه فرهنگ، ارتباطات و مسائل اجتماعی داریم. در حوزه فرهنگ برگرفته از یک سری باورهای غلط است در ذهن مردم است. به عنوان مثال برخی از مردم تصور می کنند شهر قم محدود به یک قالب خاص است و نمی تواند و نباید در حوزه های متفاوت پیشرفت داشته باشد. شهر قم که در مسیر 17 استان قرار دارد و 17 هزار طلبه خارجی در قم مشغول تحصیل هستند و تردد سالانه 20 میلیون نفری زائرین و مسافرین داخلی و خارجی را در شهر قم شاهد هستیم،

در بخش هایی از سال بیش از یک میلیون زائر به قم سفر می کنند و باید دید که چنانچه هر زائر مبلغی ناچیز در حدود 50 هزار تومان هم در این شهر صرف کند خود چه پتانسیلی را برای شهر ایجاد می کند اما متاسفانه حداقل هایی نیز در حوزه وجود ندارد و زیرساخت آنقدر ناقص است گاها افراد برای برای پیدا کردن مکان های برای پارک خود رو یا پارکینگ حرم در شهر سرگردان می شوند لذا این دغدغه و درد است که نتوانسته ایم در مرکز کشور ناچیز ترین امکانات را برای مسافرین و زائرین فراهم کنیم

لذا تغییراتی را در نظام فکری مردم ایجاد کرده است. ما باید در شهر خودمان به دنبال آرامش و رفاه باشیم و داشتن فرهنگ متعالی و پویا اولین نکته مورد نیاز برای تحقق این امر است.

ما در شهر قم مسئله کنسرت را داشتیم اگر فرهنگ کلمه کنسرت تغییر می کرد و جای آن واقعیتی تحت عنوان اجرای صحنه ای مورد استفاده قرار می گرفت یک سری مسائل را در حوزه فرهنگ شاهد نبودیم. یا اینکه شما در رابطه با نوع نگرش پوشش و ارتباطات میان مردم، دانشجویان و سازمان های اداری هست لذا باید فرهنگ ایجاد شود که قم در قلب کشور و با وجود مراجع معظم و حوزه های علمیه و نقش پررنگ رویکردهای کلامی مذهبی ما باید شاهد یک فرهنگ دینی پایدار و جامعی باشیم اما بنابر دلایل متعدد و مشکلاتی ما این فرهنگ جامع و پپویا را در شهر قم نمیبینیم. این موضوع چیزی است که بخشی از آن باید در کمیسیون فرهنگی شورای شهر بررسی و مدیریت شود. به نظر می رسد تا به حال اکثر کسانی به حوزه فرهنگی شورای شهر ورود پیدا کرده اند نقش آفرینی قابل توجهی نداشته اند

برنامه شما در بخش های مختلف برای جوانان رفاه و آسایش آنها چیست؟

شهر خوب شهری است که دارای یک سری مؤلفه ها باشد. یکی از این مولفه ها امکان شکوفا شدن استعدادهای شهروندان است. از این جهت باید زیرساخت های توسعه علمی و فرهنگی شهر باید فراهم شود. شهری که مرکز مطالعات فکری و نیازسنجی و امکان سنجی ندارد و مدرسه به تعداد کافی ندارد و ترافیک سنگین دارد و سیستم حمل و نقل عمومی ضعیفی دارد امکان رشد جوانان در آن فراهم نمی شود اما در مورد قسمت دوم سوال باید شهری هوشمند و دانش محور داشته باشیم از آخرین تکنولوژی استفاده کنیم. به عنوان مثال در حوزه ICT ما فیبر نوری تا دم در منازل داریم دیتا سنتر داریم اما مدیریت شهری نتوانسته این به نحوه مطلوب از این امکانات استفاده کند. برای رسیدن به نقطه بلوغ یا تبدیل شدن به جامعه رشید و حل مشکلات ما مباحثی چون ترافیک، فضای سبز، مدیریت آبهای سطحی و توسعه غیرکارشناسی شهر را داریم. استان قم همانگونه قطب مذهبی کشور است می تواند قطب ثروت آفرینی و کار آفرینی برای جوانان ما باشد. این امور زمانی اتفاق خواهد افتاد که از نخبگان استانی در حد مطلوب استفاده شود.

مدیریت قم با دیگر مناطق کشور متفاوت است باید توجه داشت که در این شهر باید با فقر شهری مبارزه شود نه فقرای شهر. به عنوان مثال نحوه برخوردهایی که با فروشندگان سیار سطح شهر میشود مصداق مبارزه با فقرا است در حالی باید زیرساخت های اشتغال واقعی برای این دست افراد ایجاد شود.

از تغییرات مورد در سطح شهر و رسیدن به نقطه مطلوب نیاز به یک سری تغییرات داریم یکی نهضت پارکینگ سازی است. شفاف سازی عوارض و مجوزهای شهرداری از دیگر مواردی که نیاز اساسی به تغییرات در آن داریم. زمان آن آنها باید کوتاه شود.

بحث توریسم استان قم نباید تنها به توریسم مذهبی اکتفا کند این استان تمام پتانسیل های لازم را برای تبدیل شدن به قطب توریسم فرهنگی، تفریحی را دارد منتها نیاز است که افراد با تجربه در حوزه های کلان کشور به این بخش ورود پیدا کنند و نظام سازمانی جدید در این حوزه ایجاد کنند

ناوگان حمل و نقل شهری نیز نکته دیگر است. روند سالیان متمادی شورای شهر نشان می دهد کمیسیون های تخصصی بسته نشده و دارای تخصص در این حوزه ها نیستند. حقوق های فراقانونی و انتصاب شهرداران ناکارآمد نیز از دیگر مشکلات بوده است. تخلفات اعضای شورای شهر بسیار مشهود بوده که باید مدیریت شود.

محیط زیست و آلودگی هوا به ویژه در شش ماهه دوم سال

اگر محیط زیست قم مدیریت نشود و شورای شهر تصمیمات معقولی در این حوزه اتخاذ نکند شهر قم در پنج سال آینده به شهر های آلوده کشور خواهد پیوست. برای حل این مشکل باید از راهبرد «دیوار سبز» استفاده شود. طبق استانداردهای جهانی به ازاء هر دو هزار واحد مسکونی باید 5 هزار متر فضای سبز ایجاد شود و مدیریت این حوزه در استان مطلوب نبوده است و ساخت بی رویه مراکز خرید چندین طبقه شهری باید جای خود را به ساخت فضاهای سبز بدهد و همچنین ناوگان فرسوده حمل و نقل نیز باید تجدید شود و برای این نیاز به یک اجماع و انقلاب در مدیریت داریم

در جلسات متعدد در صدا و سیما در حوزه مشاغل خانگی مدیریت شهری و اقتصاد پایدار مردم خصوصا بانوان از ان بهره مند شده و بانوان ما از این برنامه بهره برده اند.

از دیگر مباحث مهم منوریل قم است که تبعات و خسارت های آن برای همه مردم مشهود است. به نظر می رسد با توجه به این که بودجه شهری از بیت المال واگذار می شود باید در مورد اینگونه سرمایه گذاری دقت بسیار شود بنده در مورد مراحل آغازین این پروژه نمیخواهم صحبتی داشته باشم اما مردم شریف شهر قم بدانند پروژه های مدیریت بومی نداشته باشند نمی توانند منافع عمومی این شهر را تامین کنند.

شورای شهر قم دیگر فرصت آزمون و خطا ندارد و مردم باید به عملکرد و سبقه افراد و نامزدها توجه کنند و فریب تبلیغات پوشالی را نخورند.

از مردم تقاضا دارم با انتخابی دقیق مدیران کارآمد، نخبه و دلسوزی را انتخاب کنند که استان قم را به سمت شکوفایی و رشد پایدار به حرکت در بیاورند.

بنده امیدوارم با درایت و هوشیاری و حضور پرشور مردم افراد اصلح انتخاب شوند. بنده به عنوان نیروی دانشی با شعار اعتدال، اخلاق و عقلانیت تمام تلاش خود را خواهم کرد تا شاهد تغییراتی مثبت در شهر قم باشیم

ما در شورای شهر به دنبال شهر قانون مداری هستیم که مسیر های اداری که منجر به تخلفات اداری میشود را به بن بست برسانیم.

تلاش خواهیم کرد به مر قانون عمل شود و از سنگ اندازی های شخصی در مسیر امور اداری مردم جلوگیری کنیم و رابطه مردم را با شورای شهر و شهرداری بهبود بخشیده و در مسیر اقتصادی نیز توجه به جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی داشته باشیم. و شرایط کار را در پایدار ی و توسعه استان مدنظر خواهیم داشت و بهره‌وری استانی را در حوزه توریسم و صنعت گردشگری با توجه به پتانسیل های سخت افزاری و نرم افزاری استانی مدیریت کرده و در محاسبات عوارض ساختمانی شفاف سازی و سرعت عمل در اجرای مجوز ها ایجاد نماییم.

افزایش نشاط اجتماعی نیز یکی دیگر از محور های گفتمان ماست که در منظومه فرهنگی شهر بر اساس اندیشه های حضرت امام و مقام معظم رهبری ورزشگاه های بانوان و نوجوانان را با خواسته های خود آن ها به دلخواه آن ها بسازیم.

به دنبال شهری فرهیخته هستیم تا از مدیران بومی شهر و نخبگان استانی استفاده نماییم. تکلیف وضعیت استخدامی پرسنل خدمات شهری و فضای سبز را جهت تغییر و تبدیل وضعیت دنبال خواهیم کرد.

بهره‌وری و استفاده مناسب از پتانسیل های استان را با هماهنگی سازمان های مختلف در حوزه شهری ارتقاء خواهیم داد. برای رسیدن به شهر پاک صنوف مزاحم را از داخل شهر بیرون خواهیم برد. تفکیک زباله از مبدأ و استفاده از تصفیه فاضلاب شهری را جهت توسعه فضای سبز در دستور کار قرار خواهیم داد.

 

مصاحبه پایگاه خبری اندیشه کیمیا با آقای دکتر دباغیان نامزد انتخابات شورای شهر قم و رییس ستاد اصول گرایان معتدل حامی دکتر روحانی

Plan-4

بالا