پنج شنبه, 28 دی 1396

عضویت در کانال تلگرام

http://andishehkimia.com/images/ads/telegram.jpg

دو مینوی عربستان و ایران در خاورمیانه

منتشرشده در اخبار سیاسی دوشنبه, 22 آبان 1396 ساعت 19:33


دو مینوی عربستان و  ایران در خاورمیانه

به گزارش پایگاه خبری اندیشه کیمیا، گروه سیاسی ، گزارشگر: اباالفضل توکلی
در جغرافیای خاورمیانه تحولاتی در حال وقوع است که  می‌تواند باعث بروز جنگی دیگر در منطقه شود بعد از دستگیری ده‌ها نفر از شاهزاده‌های خاندان سلطنتی در عربستان و سپس فرا خواندن نخست وزیر لبنان سد حریری و استعفای وی در عربستان شاید احتمال درگیری در منطقه را افزایش دهد. در این مابین موشکی بالتیک از جانب یمن به سوی ریاض شلیک شد این اتفاق بهانه‌ای شد تا رئیس جمهور آمریکا و لی عهد عربستان آن را به منزله اعلام جنگ ایران به  عربستان تعبیر کنند . همچنین سفر علی اکبر ولایتی مشاور امرو بین المللی رهبر ایران و بشار اسد رئیس جمهور سوریه از تصرف رقه خبر دادند.
آنچه که از تعاریف بالا بر می آید می توان گفت که پایان داعش و شکست عربستان و حامیان داعش در سوریه به معنای پایان جنگ و بازگشت ثبات به منطقه نخواهد بود. نقشه جنگ در خاورمیانه پس از داعش در حال ترسیم شدن است تصرف شهر نفتی دیرانرود در شرق سوریه به معنای فاز نهایی نابودی داعش است و این خود باعث می‌شود که بشار اسد و حامیان او جایگاه مستحکمی بر نقشه صلح پس از محو داعش خواهند داشت نزدیکی ترکیه به ایران و بعد از همه پرسی استقلال کردستان ترسیم نقشه را، با ایران و همچنین اختلاف ترکیه با عربستان بر سر اخوان المسلمین و چگونگی رهبری جهان سنی مذهب ومضاف بر آن بازپس گیری و تصرف کرکوک به دست نیروهای دولت عراق خودباعث تردید عربستان درمورد نفوذ منطقه‌ای ایران را به شکلی معنادار تشدید کرد چون عربستان تنها کشور عربی بود که موضع منفی در قبال استقلال احتمالی کردستان نگرفت جبهه‌های جنگ نیابت ایران و عربستان در منطقه پس از خیزش های موسوم به بهار عربی مداوم در حال تکیر است . پس از سوریه عراق و یمن اکنون با توجه به تحولات اخیر، عربستان بنا دارد که لبنان را وارد آشوب خاورمیانه با  ایران نماید.

01.jpg
استعفای حریری در عربستان خود نشان دهنده تحولات جدید عربستان علیه ایران است استعفای حریری باعث به تعویث افتادن انتخابات می 2018 خواهد شد و این استعفا همچنین می تواند باعث شعله‌ور شدن جنگ داخلی در کشور لبنان شود. ایران تلاش کرده است با خونسردی کامل از تب و تاب این حرکت عربستان بکاهد و از طرف دیگر ترامپ از مدت ها پیش درصدد گره زدن پرونده موشکی ایران با برجام است و از این رو او نیز از هیچ فرصتی برای برجسته کردن خطرات یک ایران موشکی استقبال می کند که این مسأله نیز باعث حمایت ترامپ از عربستان در جریان رویارویی با ایران بی قید و شرط و تمام عیار خوهد بود.
جنگ در سوریه رو به اتمام است اما نقشه صلح در سوریه و تقسیمات جغرافیایی آن بگونه‌ای نیست که بتواند عربستان را راضی نماید به همین سبب قلمروهای سیاسی و نظامی هنوز همچون تپه‌های شنی متزلزل و در حال جابه جایی هستند . عربستان با استعفای سعد حریری و حرکت‌های هفته گذشته خود می خواهد نقطه عطفی در بازی ژئوپولتیک در خاورمیانه به نفع خود ایجاد نماید. البته قابل ذکر و تأمل است که عربستان بعد از شکست در سوریه وجدایی ترکیه از عربستان که از پیش از روسیه متحد ایران نزدیک شده بود با بهره برداری از  بالا گرفتن مسأله کردستان مصمم به قرار گرفتن در کنار ایران را دارد و ایران نیز در مورد همکاری منطقه ای با ترکیه بسیار جدی است
عربستان نیز پس از حصول اطمینان درمورد جدیت ترامپ علیه ایران ، به صحنه جنگ بازگشته ودرصدد گشودن جبهه جدیدی در لبنان است جنگلی که البته می تواند با دخالت اسرائیل ابعاد گسترده‌تری وخونبارتری پیدا کند.

نصیر جیور

دکترای روابط بین الملل
اخبار سیاسی

توضیح سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام

توضیح سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام

غفوری‌فرد:  احمدی‌نژاد ظرفیت رئیس‌جمهور شدن را نداشت

غفوری‌فرد: احمدی‌نژاد ظرفیت رئیس‌جمهور شدن را نداشت

صالحی امیری از وزارت ارشاد تا ریاست کمیته ملی المپیک

صالحی امیری از وزارت ارشاد تا ریاست کمیته ملی المپیک

«غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

«غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

راهبرد ترامپ، فشار روانی بر ایران

راهبرد ترامپ، فشار روانی بر ایران

سرکوب اعتراضات به نفع آمريکا تمام مي شود/ حاکميت از اعتراضات براي قدرتمند تر شدن کشور استفاده کند

سرکوب اعتراضات به نفع آمريکا تمام مي شود/ حاکميت از اعتراضات براي قدرتمند تر شدن کشور استفاده کند

یادداشتی از مهدی مطهرنیا؛ سیاست خارجی ترامپ چگونه تهاجمی‌تر می‌شود؟

یادداشتی از مهدی مطهرنیا؛ سیاست خارجی ترامپ چگونه تهاجمی‌تر می‌شود؟

2018، سال تصمیمات برزگ در روابط تهران - واشنگتن

2018، سال تصمیمات برزگ در روابط تهران - واشنگتن

«
»

خبرهای روز

محل تبلیغ شما

 http://mashincenter.ir/wp-content/uploads/2017/09/120-240-1.gif http://mashincenter.ir/wp-content/uploads/2017/09/120-240-1.gif