Plan-3


نگاهی به بیانات رهبر انقلاب در جمع نخبگان بیانات، رهبر انقلاب و راهبرد پسابرجامی ایران در برابر آمریکا و اروپا

 

 

سخنان روز گذشته رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان جوان کشور که پس از اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا بیان شد در خصوص آینده برجام و روابط ایران با سایر کشورها، دارای اهمیت می باشد. هرچند که به فرموده رهبر انقلاب نباید وقت را برای پاسخگویی به یاوه گویی های چنین رئیس جمهوری تلف کرد اما بیانات ایشان برای آینده تعاملات بین المللی  ایران تحت تاثیر برجام دارای ویژگی های راهبردی است.


۱.پس از سخنان ترامپ اتحادیه اروپا به عنوان طرف دیگر برجام اعلام کرد که مخالف نقض برجام است. کشورهای اتحادیه اروپا و ۱+۵ در ابتدا با نقض برجام مخالفت کردند، پس از این مخالفت بود که عده ای در داخل امید آینده برجام را در سرمایه گذاری و جلب حمایت اروپائیان از آن پنداشتتند. اما یک روز پس از آن کشورهای ۱+۵ در همسویی با ترامپ به موضوع توان دفاعی ایران اشاره و به ایجاد محدویت برای قدرت موشکی ایران تاکید کردند. این موضوع به شکلی بیان شد که گویی تمایل طرف مقابل را برای برجامی دیگر و گرفتن امتیاز بیشتر از ایران در خصوص برنامه های دفاعی آن نشان می داد. بر همین اساس مشاهده شد که اروپا نیز نمی تواند قابل اعتماد و اتکا برای ایران باشد. موضوعی که بار دیگر بر حفظ استقلال و خود اتکایی ایران تاکید دارد. بر همین اساس بود که رهبر انقلاب در سخنان خود به این موضوع اشاره کرده و اروپا را از همسویی با آمریکا بر حذر داشتند ایشان فرمودند: "اینکه در قدرت دفاعی جمهوری اسلامی بخواهند دخالت بکنند و حرف بزنند، نه؛ این را هم مطلقاً از اروپایی‌ها ما قبول نمیکنیم؛ و هم‌آواز نشوند با آمریکا در حرف زوری که میزند و حرف غلطی که از او سر میزند"
از طرفی دیگر رهبر انقلاب با اشاره ای دقیق راهبرد و تکلیف مسئولان کشور در برابر اروپا را نیز مشخص کردند. ایشان فرمودند: "اروپایی‌ها باید در برابر اقدامهای عملیِ آمریکا بِایستند. اگر چنانچه او پاره نکرد اما نقض کرد -مثلاً با همین تحریمها یا همین کارهایی که حالا اینها انتظار دارند که از کنگره‌شان بیرون بیاید- باید اروپایی‌ها بِایستند در مقابل او؛ فرانسه، آلمان. حالا از انگلیس که خیلی انتظاری هم نیست! باید بِایستند؛ اینکه بگویند ما مخالفیم، کافی نیست."


انتظار ایران از اروپا این است که در برابر آمریکا کرنش نکرده و با سیاست های زیاده خواهانه آن ها در برابر ایران مقابله کند. موضوع صرفا نقض برجام نیست بلکه جلوگیری از سیاست های دروغین و استکباری آمریکا ست. همصدایی اروپا با آمریکا به هیچ وجه پذیرفته نیست. و این بدان معناست که ایران نمی تواند برای مسائل خود در عرصه سیاست خارجی و اقتصاد به اروپا چشم داشته و ساده انگارانه رفتار کند، بلکه باید به گفته رهبر انقلاب دشمن را  و روش های دشمنی او را شناخت و بر اساس آن حرکت کرد.


۲.ترامپ با حربه پاره کردن برجام سعی در ایجاد ترس در بین مردم و مسئولین ایران داشته و از این طریق می خواهد مسولین را دچار اشتباه محاسباتی کند. اما رهبر حکیم انقلاب در برابر این دشمنی آمریکا نیز فرمودند: "ما هم البته گفته‌ایم مادامی‌که طرف [برجام را ]پاره نکند، ما هم پاره نمیکنیم، اما اگر پاره کرد، ما ریزریزش میکنیم!"
این بدان معناست که ایران هرگز از تهدید های توخالی ایران نه تنها نمی هراسد بلکه آماده هرگونه اقدام متقابلی حتی در سطحی بالاتر از اقدام دشمن است. به تعبیری دیگر دوران تهدید تمام شده و آمریکا نمی تواند با تهدید کردن و ایجاد ترس، از ایران امتیاز بگیرد. هر اقدامی از سوی دشمن با پاسخی در سطحی بالاتر و حتی به شکلی نامتقارن پاسخ داده خواهد شد.


۳.رهبر انقلاب در این سخنان خود به موضوع قدرت دفاعی ایران اشاره کرده و فرمودند: "اینکه ما روی قدرت دفاعی تکیه میکنیم ناشی از تجربه‌ی ما است؛ ما تجربه کرده‌ایم.... ما اگر چنانچه قدرت دفاعیِ خودمان را افزایش ندهیم، دشمنان ما جَری خواهند شد، گستاخ خواهند شد، تشویق خواهند شد به اینکه به ما حمله کنند. باید قدرت دفاعی‌ ما جوری باشد که دشمن تشویق نشود به یک اقدام و به دست از پا خطا کردن."
تاکید رهبر انقلاب بر حفظ و توسعه قدرت دفاعی ایران که یکی از مولفه های آن موشک های میان برد و دوربرد آن است از دکترین رهبر معظم انقلاب ناشی می شود. ایشان قدرت موشکی ایران را قدرتی بازدارنده برای جلوگیری از استفاده دشمن از قدرت سخت می دانند. موشک های ایران تا کنون به خوبی توانسته اند نقش بازدارندگی را برای ایران بازی کرده و هرگونه تضعیف در آن ها به معنی تجاوز دشمن به کشور است. حال دشمنان نیز با آگاهی از این موضوع و  در حالی که انواع تحریم های آنان نتوانست جلوی پیشرفت قدرت دفاعی ایران را بگیرد با تجربه برجام سعی در ایجاد فضای مذاکره و چانه زنی در جهت محدود کردن قدرت دفاعی و بازدارندگی ایران را دارند. این موضوع نیز در بیان صریح رهبر انقلاب و رئیس جمهور محترم تکذیب و به شدت رد شد و به عنوان خط قرمز ایران در چارچوب هرگونه مذاکره بین المللی مطرح گردید.


بنابراین آنچه مهم می نمایاند این است که نباید از ایجاد رعب و وحشت رئیس جمهور آمریکا ترسید. این حربه ای است که روسای جمهور پیش از ترامپ نیز از آن استفاده کرده اما همواره شکست خورده اند. نه تنها نه باید ترسید که باید ایمان داشت ایران توانایی پاسخ متقابل به هرگونه اقدام نسنجیده آمریکا را خواهد داشت. از طرف دیگر پناه بردن به اروپا در نزاعی که بین اروپا و آمریکا بر سر برجام با وجود آمده نیز خطایی راهبردی است. نزاعی که اگر ساختگی نباشد هم بیشتر به یک بازی سیاسی شبیه است و اروپا برای اثبات خلاف آن باید مقابل نقض برجام از سوی آمریکا بایستد. و در پایان نیز صنعت دفاعی ایران به عنوان یکی از اصلی ترین مولفه های قدرت جمهوری اسلامی به هیچ وجه قابل مذاکره و چانه زنی نبوده و آمریکا نمی تواند این قدرت را با حربه های شیطانی خود تضعیف و یا محدود کند. 


مسئولین باید با تکیه و ایمان به توان و ظرفیت های داخلی و با رویکرد اقتصادی مقاومتی با محوریت اقتصاد درون گرا و برون زا از طرفی و تعامل سازنده و هوشیارانه با سایر کشورهای جهان از طرف دیگر در مسیر پیشرفت و تعالی نظام جمهوری اسلامی و رفع مشکلات مردم گام بردارند.

حامد حریرفروش

کارشناس ارشد روابط بین الملل

Plan-4

بالا