Plan-3


چراغ سبز آلمان به تجار و سرمایه گذاران برای دور زدن تحریم های ایران

در حالی که قرار است امروز دولت ایالات متحده آمریکا، نخستین دور از تحریم های اقتصادی را بعد از خروج این کشور از توافق هسته ای بر روی اقتصاد ایران پیاده کند، اتحادیه اروپا و به ویژه سه کشور فرانسه، آلمان و انگستان، تلاش های خود را برای مقابله با این تحریم ها جدی تر و گسترده تر می کنند.

به گزارش «تابناک»؛ قرار است امروز دوشنبه دور اول تحریم های آمریکا علیه ایران وارد فاز اجرایی و در ماه نوامبر (آبان) نیز با حلقه دیگری از تحریم های مالی تکمیل شود. این موضوع به ویژه برای شرکت ها و کسب و کارهای اروپایی که قرار بود در قالب سرمایه گذاری های عمده، تجارت خود با ایران را گسترش دهند، موضوعی جدی و ناامیدکننده است.

از همین روی، کشورهای اروپایی ـ چه در قالب دستورکارهای اتحادیه اروپایی و چه انفرادی ـ و با توجه به ابزارهای در اختیار خود، تلاش می کنند ضمن مقابله با تحریم های آمریکا حلقه اتصال تجاری میان ایران و کسب و کارهای اروپایی را حفظ کنند.

بنابراین، نشریه پالیتیکو در مطلبی اشاره کرده است که اتاق صنعت و بازرگانی آلمان به همه تجار و بازرگانان و سرمایه گذاران این کشور چراغ سبز نشان داده است که با استفاده از ابزارهای در اختیار خود، سعی در دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران کنند.

بنا بر گزارش این نشریه و به نقل از Playbook این گزارش و دستورالعمل که تحت عنوان «کسب و کار آلمان در ایران ـ در میانه تحریم ها و حفظ بازار» منتشر شده و در اختیار صاحبان صنایع و کسب و کار در آلمان قرار گرفته است، سعی کرده، دستورالعمل های قانونی و کلی را به همراه فرصت های احیای بازار در ایران به تجار و سرمایه گذاران آلمانی معرفی کند.

پالیتیکو همچنین عنوان کرده است که بر همین اساس قرار است در روز پنجم سپتامبر سمینار بزرگی در همین رابطه از سوی اتاق صنعت و بازرگانی آلمان برگزار شود که طی آن به شرکت کنندگان در این سمینار راه کارهای حفظ تجارت و سرمایه گذاری در ایران و به دور از آسیب تحریم های ایالات متحده آمریکا ارائه خواهد شد.

اتاق صنعت و بازرگانی آلمان اعلام کرده که هرچند بر اثر تحریم ها فرصت های بسیاری برای سرمایه گذاری در ایران از میان رفته است، با این حال هنوز هم فرصت های قابل توجهی در راستای گسترش کسب و کارهای اروپایی در بازار ایران وجود دارد.

در این سمینار قرار است به سؤالات متعددی از جمله چگونگی مسیر یابی کنترل صادرات به ایران، چگونگی برقراری یک سیستم تبادل مالی مطمئن و امن و نحوه مقابله با تحریم های مالی پاسخ داده شود.

همچنین یک پنل تخصصی در این سمینار وجود دارد که طی آن قرار است سفیر سابق آلمان در موسسه بین المللی «دنتون» راهکارهای مؤثری را برای دور زدن و مقابله با نظام تحریم های آمریکا به شرکت کنندگان ارائه دهد.

گفتنی است، پیش از این ایالات متحده تمامی تلاش خود را صورت داده است که از همراهی کشورها و صنایع اروپایی با تحریم های ایران اطمینان حاصل کند. بر همین اساس فشارهای این کشور منجر به آن شده که طی هفته گذشته «بوندسبانک» آلمان از باز پرداخت 300 میلیون یورو وجوه متعلق به ایران به بانک مرکزی خودداری کرد.

در همین حال در بروکسل دیپلمات های اروپایی از تلاش های چین برای مقابله با تحریم های آمریکا استقبال کرده و عدم تعهد چیم به کاهش خرید نفت از ایران را نکته مهمی در حفظ توافق هسته ای با ایران قلمداد کرده اند.
تابناک

Plan-4

بالا