پنج شنبه, 28 دی 1396

ایدز چیست؟

منتشرشده در سلامت شنبه, 23 دی 1396 ساعت 11:30

ایدز – سندرم کمبود ایمنی اکتسابی – یک نوع بیماری است که وقتی عملکرد سیستم ایمنی بدن شما متوقف می شود و شما به خاطر اچ آی وی مبتلا به بیماری می شوید، به وجود می آید. این ویروس عمدتا از طریق تماس های جنسی محافظت نشده و استفاده مشترک از سوزن منتقل میشود.
ایدز
ایدز

ایدز ویروسی است که در خون انسان، منی و شیر مادر زندگی می کند. این ویروس سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند، بدین ترتیب بدن شما به سختی می تواند علیه میکروب های معمولی، ویروس ها، قارچ ها و مهاجمان دیگر مبارزه کند.

سوزن های کثیف خالکوبی
چه کسانی دچار این بیماری میشوند؟

هنگامی که مایعات خاصی از بدن به اشتراک گذاشته میشوند، این بیماری از فردی به فرد دیگر گسترش می یابد، معمولا در طول رابطه جنسی واژینال یا مقعدی، یا هنگام به اشتراک گذاشتن داروهایی که تزریق می شوند. همچنین می تواند از سوزن های کثیف خالکوبی و سوراخ کردن بدن نیز منتقل شود. این بیماری می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی نیز گسترش یابد، اگرچه احتمال آن اندک است.

یک مادر می تواند در طول زایمان، هنگامی که کودک در معرض خون آلوده یا شیر مادر قرار می گیرد، HIV را به کودک خود انتقال دهد. اما در بعضی مناطق در حال توسعه جهان، برای مادر مبتلا به HIV بهتر است که چندین ماه خودش به فرزندش شیر بدهد، تا اینکه نوزاد با آبی که احتمالا آلوده است تغذیه کند، مخصوصا در صورتی که مادر تحت درمان بیماری ایدز باشد (به بخش زیر مراجعه کنید).

اچ آی وی در بزاق، اشک، ادرار، و عرق زندگی نمی کند، بنابراین نمی تواند از طریق تماس های گاه به گاه این مایعات بدن، شیوع یابد.

اچ آی وی به راحتی دیگر بیماری های عفونی منتقل نمیشود. این ویروس نمی تواند برای مدت طولانی در خارج از بدن انسان زنده بماند؛ وقتی مایع بدن خشک شود، این ویروس به سرعت می میرد. این ویروس توسط حیوانات و حشرات شیوع نمی یابد. شما آن را در سطوح عمومی مثل دستگیره های درب یا صندلی توالت پیدا نخواهید کرد.

تمام فرآورده های خونی مورد استفاده در ایالات متحده و اروپای غربی امروزه برای HIV آزمایش می شوند. بانک های خون هرگونه خون اهدا شده که آزمایش HIV مثبت دارد را از بین میبرد، بنابراین هرگز به عرضه عمومی نمی رسد. با کسی که خون HIV مثبت اهدا کرده است، تماس گرفته می شود تا بتواند توسط دکتر خود آزمایش شود و قادر نخواهد بود که دوباره خون بدهد.

جنوب صحرای آفریقا
ایدز کجا رایج است؟

کشورهای جنوب صحرای آفریقا (بخش جنوبی) دارای بیشترین تعداد افرادی هستند که آلوده شده اند. سازمان بهداشت جهانی و UNAIDS سازمان ملل متحد معتقدند بیش از یک سوم بزرگسالان مبتلا به اچ آی وی در برخی مناطق آفریقا هستند. تعداد افراد مبتلا به اچ آی وی در اروپای شرقی و در برخی نقاط آسیا به دلیل مصرف مواد تزریقی رو به افزایش است.

دو نوع اصلی از این ویروس وجود دارد: HIV-1 و HIV-2. HIV-2 اغلب در غرب آفریقا یافت می شود، اگر چه در سایر نقاط جهان نیز دیده می شود. تست های HIV معمولا به دنبال هر دو نوع هستند.

زندگی با اچ آی وی و ایدز
زندگی با اچ آی وی و ایدز

اولین مورد تایید شده ایدز در سال ۱۹۸۱ بود. از آن زمان به بعد حدود ۳۵ میلیون نفر از بیماری های مرتبط با این بیماری جان باختند. میلیون ها کودک به خاطر آن یتیم شده اند.

در حال حاضر، درمان های ترکیبی دارویی، ایدز را به یک بیماری طولانی مدت تبدیل می کند که می توان آن را مدیریت کرد. در پایان سال ۲۰۱۵، حدود ۳۷ میلیون نفر مبتلا به HIV بودند، که این رقم شامل ۲ میلیون کودک بود. حدود ۱۷ میلیون نفر از این افراد این درمان ها را که جان آنها را نجات میدهند، را دریافت کرده اند. هنگامی که شما با پزشکان خود با دقت این بیماری را پیگیری کنید و به برنامه درمان خود پایبند باشید، می توانید یک مدت طولانی زندگی کنید و امید به زندگی تقریبا طبیعی انتظار داشته باشید.

سارکوم کاپوسی

ممکن است سالها طول بکشد تا ایدز به سیستم ایمنی بدن شما آسیب برساند، مانند شکلی از سرطان پوستی به نام سارکوم کاپوسی. سایر “عفونت های فرصت طلبانه” دیگر نشانه هایی هستند که شما ایدز دارید، زیرا افرادی که سیستم ایمنی سالم دارند به ندرت دچار این عفونت ها میشوند. درمان های اچ آی وی، اگر به موقع انجام شوند، می توانند مانع پیشرفت بیماری ایدز شوند.

از آنجا که داروهایی وجود دارند که می توانید برای این بیماری مصرف کنید، بعضی از گروه ها معتقدند که نباید زیاد نگران ویروس HIV باشید، هرچند احتمال دارد ویروس را دریافت کنید. اما درمان ها این واقعیت را تغییر نمی دهند که HIV یک بیماری تهدید کننده زندگی است.

داروهای HIV و ایدز می توانند گران باشند. با وجود برنامه های موفق برای درمان افراد مبتلا به اچ آی وی در کشورهایی با محدودیت منابع، بسیاری از مردم جهان با این ویروس زندگی میکنند و با عوارض آن دست و پنجه نرم میکنند.

منبع: راستینه

اخبار سیاسی

توضیح سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام

توضیح سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام

غفوری‌فرد:  احمدی‌نژاد ظرفیت رئیس‌جمهور شدن را نداشت

غفوری‌فرد: احمدی‌نژاد ظرفیت رئیس‌جمهور شدن را نداشت

صالحی امیری از وزارت ارشاد تا ریاست کمیته ملی المپیک

صالحی امیری از وزارت ارشاد تا ریاست کمیته ملی المپیک

«غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

«غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

راهبرد ترامپ، فشار روانی بر ایران

راهبرد ترامپ، فشار روانی بر ایران

سرکوب اعتراضات به نفع آمريکا تمام مي شود/ حاکميت از اعتراضات براي قدرتمند تر شدن کشور استفاده کند

سرکوب اعتراضات به نفع آمريکا تمام مي شود/ حاکميت از اعتراضات براي قدرتمند تر شدن کشور استفاده کند

یادداشتی از مهدی مطهرنیا؛ سیاست خارجی ترامپ چگونه تهاجمی‌تر می‌شود؟

یادداشتی از مهدی مطهرنیا؛ سیاست خارجی ترامپ چگونه تهاجمی‌تر می‌شود؟

2018، سال تصمیمات برزگ در روابط تهران - واشنگتن

2018، سال تصمیمات برزگ در روابط تهران - واشنگتن

«
»

محل تبلیغ شما

 http://mashincenter.ir/wp-content/uploads/2017/09/120-240-1.gif http://mashincenter.ir/wp-content/uploads/2017/09/120-240-1.gif