Plan-3


مشکلات دوران بارداری و آسیب‌های زایمان منجر به اوتیسم می‌شود

گوشه‌گیر و منزوی است، با تغییر جهت اسباب‌بازیش قشقرق و جارو جنجال به پا می‌کند، چنگ می‎زند، شکلک درمی‎آورد، تشنج می‌کند، خود را گل مالی می‌کند، به هیچ وجه وارد جمع تازه نمی‌شود، حالش حتی با تغییر دکوراسیون خانه و جابجایی منزلشان بدتر می‌شود.

هر روز هفته تنها به خوردن یک نوع غذا علاقه دارد، تکلمش را به مرور از دست می‎دهد، ضریب هوشی‌اش روز به روز افت پیدا می‎کند، شب‌ها تا صبح بخاطر درد، مادر بر بالینش قرار می‌گیرد، ساعت‌ها تنها با یک اسباب‌بازی بازی می‌کند (نظیر چرخاندن چرخ‌های یک ماشین اسباب بازی یا ردیف کردن اسباب بازی‌ها به دفعات متعدد بدون داشتن هیچ فهمی و لذتی از آن)، اغلب به ماشین لباس‎شویی و پنکه علاقه دارند، عدم برقراری ارتباط چشمی، ناتوانی کلامی، انواع رفتارها و علائق در بازی‌های تکراری،تاخیر در یادگیری و حرف زدن، بی‌توجهی به احساس درد، عدم ارتباط با دیگران و عدم تشخیص جنسیت افراد به گونه‌ای که همه را پدر و یا مادر خطاب کند. چنانچه این علائم را در کودکتان مشاهده کردید حتما در اسرع وقت به پزشک مغز و اعصاب کودکان مراجعه کنید.

به گزارش اندیشه کیمیا و به نقل از ایسنا، طبق گفته‎ متخصصین و کارشناسان فن تشخیص فوری در همان سال‎های ابتدایی بروز اختلال می‎تواند تاثیر مفیدی در روند آموزشی کودک اوتیسمی داشته باشد تا آنها بتوانند از زندگی با کیفیت و مستقلی برخوردار باشند.

شیوع اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است

در این خصوص زهرا توکلی معاون توانبخشی بهزیستی لرستان با بیان اینکه طیف اوتیسم اختلالات رشدی محسوب می‌شود که به دلیل اختلالاتی که در سیستم عصبی ایجاد شده، فرد فاقد یک سری مهارت‎های اجتماعی و به ویژه ارتباطی است و این موضوع  او و خانواده‌اش را دچار مشکل می‌کند، اظهار کرد: مشخصه این کودکان این است که قادر به برقراری ارتباط اجتماعی موثر نیستند، بازی‎ها و علاقمندی‎های آنان خیلی محدود است، شب ادراری دارند و در هماهنگی‌های حسی دچار مشکل می‌شوند.

وی اضافه کرد: دلیل اصلی این بیماری مشخص نشده است، البته اختلالات ژنتیکی مطرح می‌شود و ناهنجاریهای‌سیستم عصبی مطرح است، اختلالات مادرزادی مطرح است که این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد.

معاون توانبخشی بهزیستی لرستان اعلام کرد: شیوع این بیماری در پسران چهار برابر دختران است. گفته می‌شود که یک درصد جمعیت هر کشوری به این بیماری مبتلا می‌شود.

توکلی با بیان اینکه در لرستان، بهزیستی جزو سازمان‌های پیشگام در بحث اوتیسم بود و اقداماتی در کنار آموزش و پرورش انجام دادیم، افزود: اواخر سال  94اولین مرکز اوتیسم در شهرستان خرم‌آباد افتتاح شد و هم اکنون جزو مراکز بسیار خوب است که با رویکردها آموزشی، مداخلات توانبخشی، بازی درمانی و هنر درمانی به کودکان اوتیسمی کمک می‌کند.

وی بیان کرد: اقدام به آموزش نیروها مشخص شده تحت نظر مربیان بین‌المللی کردیم و بهزیستی لرستان مجری کارگاه‌های کشوری اوتیسم با حضور چندین استان به میزبانی خرم‌آباد بود.

معاون توانبخشی بهزیستی لرستان اظهار کرد: در مرکز اوتیسم خرم‌آباد بحث آموزش‌های خانواده محور مدنظر است.

مداخلات دارویی برای رفع اختلالات خواب وصرع در بیماران اوتیسمی

توکلی با بیان اینکه اوتیسم درمان دارویی ندارد اما برای کنترل مشکلات همراه بیماری مثل اختلالات خواب و صرع مداخلات دارویی انجام می‌شود، یادآور شد: طرح غربالگری را باتوجه به اهمیت موضوع  در استان انجام دادیم چراکه تشخیص به موقع این بیماری به کودک و خانواده کمک می‎کند، تا آموزش‌ها و مداخلات موثر در این راستا انجام شود.

وی گفت: مربیان مهد کودک‌ها را آموزش دادیم و 20 هزار بروشور در شبکه‌های بهداشت توزیع کردیم تا خانواده‌ها در جریان این بیماری قرار گیرند و این مربیان پس از گذراندن دوره‌های تخصصی مجاز به انجام کار غربالگری شدند.

معاون توانبخشی بهزیستی لرستان اعلام کرد: در شهرستان دوره چکنی  مرکز سیار اوتیسم راه‌اندازی شده و مجوز راه‎اندازی مرکز اوتیسم در بروجرد اخذ شده که امیدوارم در سالجاری این مهم افتتاح شود.

30 درصد کودکان اوتیسمی مشکل ذهنی دارند

در این خصوص هدایت نظری، متخصص اعصاب و روان نیز با بیان اینکه طیف اوتیسم یک گروه مختلفی از سندرم‌های رشد و نمو عصبی هستند که نشانه‌های زیادی دارد، افزود: دو علائم اصلی شامل اختلال در ارتباطات اجتماعی و رفتارهای معدود و تکرار شونده است.

وی با بیان اینکه عده‌ای اشکال در زبان و تکلم دارند که جزو علائم اصلی محسوب نمی‌شود اما این اختلال در سال دوم زندگی کودک تشخیص داده می‌شود، هرچند موارد شدید آن در سال اول زندگی قابل تشخیص است، اظهار کرد: علائمی که خیلی خفیف هستند اواسط کودکی تشخیص داده می‌شوند برخی از این بچه‌ها تا سال دوم زندگی رشد زبانی خوبی دارند اما از آن به بعد رشد زبانشان متوقف می‌شود و ممکن است پسرفت کنند؛ ایراد آنها در تکلم این است که از کلمات درست و به جا استفاده نمی‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه این کودکان علاقه خاص و منحصر به فردی به طیف معدودی از فعالیت‌ها دارند و به شدت در مقابل تغییرات مقاوم هستند و مانند همسالانشان که به محیط توجه دارند آنها هیچ توجهی به محیط اطراف به ویژه محیط اجتماعی ندارند، افزود: یک سوم یا ۳۰ درصد این کودکان می‌توانند مشکل ذهنی داشته باشند و دو سوم آنها به لحاظ ذهنی و هوشی در رنج طبیعی حساب می‌شوند.

مشکلات دوران بارداری و آسیب‌های دوره زایمان  منجر به اوتیسم می‌شود

نظری با اشاره به اینکه  از لحاظ شیوع این بیماری در دو دهه اخیر این اختلال بیشتر مورد تشخیص واقع شده به طوری که الان در جمعیت امریکا یک درصد جمعیت را اوتیسمی تشخیص دادند در حالی که در گذشته تقریبا این میزان هشت دهم درصد بوده است، بیان کرد: معیارهای تشخیصی به صورت طیف اتیسم از علائم خفیف تا شدید بوده و ممکن است موارد خفیف تشخیص داده نشود.

این پزشک متخصص با بیان اینکه بر اساس تحقیقات و بررسی‌ها شیوع اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است، عنوان کرد: البته علل مختلفی برای ابتلا به این بیماری وجود دارد که یکی از عوامل، وراثتی و ژنتیکی است که در دوقلوهای همسان شیوع این بیماری بیشتر از دو قلوهای غیر همسان است.

وی با بیان اینکه تغییراتی در سلول‌های مغزی، نرون‌ها و واسطه‌های عصبی از جمله سروتونین‌ها ذکر شده است، گفت: در دوران بارداری  آنتی‌بادی‌های مادر  علیه بافت جنینی ترشح می‌شود و می‌تواند عامل این بیماری باشد که البته این مهم نیاز به مطالعه دارد؛ همچنین یک سری مشکلات دوران بارداری و آسیب‌های دوره زایمان می‌تواند منجر به اوتیسم شود.

خونریزی‌ها و دیابت دوران بارداری از عوامل ایجاد اوتیسم

نظری با اشاره به اینکه سن بالای پدر و مادر در هنگام تولد فرزند، خونریزی‌ها و دیابت دوران بارداری، آسیب نوزاد حین زایمان، وزن کم هنگام تولد، گلوبولین بالا و پایین بودن آبکار (روش سلامتی نوزاد در حین تولد) می‌توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد، اضافه کرد: برخی از اختلالات نورولوژیک نظیر تشنج، برخی اشکالات در نوار مغز، اندازه بطن کودک می‌تواند او را دچار اشکالاتی کند.

وی گفت: در گذشته فکر می‌کردند فاکتورهای هیجانی والدین و روش تربیت آنها در ایجاد اوتیسم نقش دارد که امروز این نظریه رد شده است.

این متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه دو گروه از نشانه‌ها بر تشخیص این بیماری لازم است که یکی نقص پایدار در ارتباطات و تعاملات اجتماعی است و به صورت‌های مختلف از جمله فاقد مهارت‌های ارتباط کلامی و غیرکلامی هستند و نسبت به سن و سالان خود خیلی پایین‌تر هستند، افزود: بچه‌های کوچک اوتیسمی لبخندهای اجتماعی ندارند و یا هنگام در آغوش گرفتن آنها وضعیت و حالت دست و پا زدن برای بغل کردن در آنها دیده نمی‌شود، ارتباط چشمی آنان خیلی کم یا ضعیف است، علائمی که نشان‌دهنده دلبستگی به والدین یا معلم باشد در آنها غیر معمول بوده و حالت عادی ندارد.

نظری با اشاره به اینکه این کودکان افراد مهم زندگی خود مثل والدین خواهر و برادر یا معلم را خیلی خوب از هم افتراق نمی‌دهند و حتی نسبت به افراد بیگانه واکنش خاصی نشان نمی‌دهند اما چنانچه  روند عادی زندگی آنها مثل ترتیب غذا خوردن، ساعت خواب، عوض شدن جا و مکان و دوش گرفتن به هم بخورد به شدت مضطرب شده و قشقرق به پا می‌کنند، تصریح کرد: افراد اوتیسمی وقتی به سن مدرسه می‌رسند مهارت‌های اجتماعی آنها بهتر می‌شود به ویژه آنهایی که عملکرد بالاتری دارند اما ایراد آنها بازی کردن خودجوش‌شان با بچه‌ها و قابلیت‌های ضعیف در دوست‌یابی در آن‌ها خیلی بارز  است.

بیماران اوتیسمی وضعیت هیجانی دیگران را خوب تشخیص نمی‌دهند

وی ادامه داد: این کودکان در سن بالاتر در ابراز علاقه مشترک، گفتمان متقابل، حالت‌های ویژه صورت یا ژست‌های صورت در حین گفتگو در این افراد کمتر دیده می‌شود، این بچه‌ها معمولا احساسات و وضعیت هیجانی دیگران را خوب تشخیص نمی‌دهند بنابراین حس همدلی در آنها ضعیف است و این مهم اثر نامطلوبی در ارتباط اجتماعی آنان ایجاد می‌کند.

این متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه بیماران اوتیسمی از برخی رفتارها مثل دور خود چرخیدن به چیزی ضربه زدن و یا جریان شرشر آب خیلی لذت می‌برند، یادآور شد: علایق و فعالیت‌های آنان محدود و تکراری است به گونه‌ای که از اسباب‌بازی‌ها و اشیا به شکل تکراری و محدود استفاده می‌کنند و درکی از بازی‌های تقلیدی، پانتومیم‌های انتزاعی که می‌توانند معنی داشته باشد ندارند و خیلی زیاد به یک اسباب‌بازی و شیئی می‌چسبند حتی در مواردی ممکن است به خودشان آسیب بزند پوست خود را زخم کنند و یا خودشان را گاز بگیرند، این حرکات بیشتر  در گروهی از بچه‌هایی که نقص ذهنی دارند دیده می‌شود.

نظری با اشاره به اینکه برخی تغییرات در زندگی مثل تغییر دکوراسیون منزل و جابجایی ترتیب کارها بیماران اوتیسمی را خیلی مضطرب می‌کند و منجر به حملات هول، استرس، اضطراب و حتی قشقرق می‌شود، بیان کرد: البته اختلال در رشد زبان هر چند شرط اصلی برای تشخیص اوتیسم نیست ولی در گروهی زبانشان ممکن است رشد کند و پس از مدتی پسرفت داشته باشند به گونه‌ای که کلمات را درست در کنار چیده نمی‌شوند وحتی  لحن صدا و کلام‌شان ممکن است ایراد پیدا کند.

این پزشک متخصص اعصاب و روان با اشاره به اینکه  مشکل ذهنی و اختلال تکلم در این بیماران سبب تحریک‌پذیری به صورت پرخاشگری و خشونت در آن‌هامی‌شود، افزود: بی‌ثباتی خلق و عاطفه را می‌توانند داشته باشند به صورت گریه‌ها و خنده‌های بی‌دلیل و ناگهانی، در برخی موارد پاسخشان به محرک‌های حسی خیلی شدید است و یا اصلا عکس‌العملی از خود نشان نمی‎دهند و انگار مشکل ناشنوایی دارند.

اوتیسم اختلالی است معمولا مادام‌العمر

وی اضافه کرد: این کودکان به دور خود میچرخد، بالا و پایین می‌پرند و از این حالت لذت می‌برند، گروهی دیگر هستند که نسبت به همسالان خود پیشرفت‌های ذهنی بیشتری مثلاً در محاسبات، خواندن و موسیقی دارند.

نظری با بیان اینکه عفونت‌های خفیف و مشکلات گوارشی در این افراد شایع است و اختلال خواب دارند، یادآور شد:  اوتیسم اختلالی است که معمولا مادام‌العمر بوده هر چند طیفی از انواع ضعیف و شدید دارد اما پیش‌آگهی آنان متفاوت است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه افرادی که بهره هوشی بالای ۷۰ و مهارت‌های انطباقی متوسطی دارند معمولاً پیش آگهی آنها بهتر است، عنوان کرد: افرادی که هوش خوبی دارند حتی ممکن است در سن بالا عارضه آنها مشخص نباشد.

این متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه  هر چقدر درمان افراد اوتیسمی سریع‌تر شروع شود به ویژه رفتار درمانی متمرکز، سبب رفع علائم و عملکرد در حد متوسط می‌شود، محیط‌های خانوادگی که حمایتگر باشند باز پیش آگهی این کودکان کودکان را بهتر می‌کند، بیان کرد: از لحاظ درمان یکسری درمان‌های رفتاری، روانی و اجتماعی وجود دارد که می‌توانند روی علائم اصلی موثر باشد.

هدف از درمان ایجاد مهارت‌های ارتباطی طولانی مدت است

نظری هدف از این درمان‌ها را بهبود تعاملات و رفتارهای اجتماعی برشمرد و با تاکید بر داشتن استراتژی‌ها و برنامه‌های مناسب در مدرسه برای ایجاد ارتباطات معنادار با همسالان، خاطرنشان کرد: هدف دیگر بیماران اوتیسمی این است که مهارت‌های ارتباطی طولانی مدت را بتوانیم ایجاد کنیم تا آنان بتوانند زندگی مستقلی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اختلال اوتیسم کاملا رفع نمی‌شود، یادآور شد: از اهداف درمانی این است که مهارت‌های اجتماعی بیماران اوتیسمی آنقدر بالا رود که آداب و رسوم اجتماعی را یاد بگیرند و رفتارهای اجتماعی با همسالان خود داشته باشند و رفتارهای تخریبی در آنها کاهش یابد.

این متخصص اعصاب و روان با تاکید براینکه باید بتوانیم مهارت‌های گفتاری و تحصیلی آنها را ارتقا دهیم، افزود: از اهداف درمان این است که تحریک‌پذیری و رفتارهای فروپاشنده که در مدرسه و منزل مشکل ایجاد می‌کند را بتوانیم کاهش و کنترل کنیم.

هدف از دادن دارو کاهش تحریک‌پذیری و خشونت است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: برای آنهایی که مشکلات ذهنی دارند باید مهارت‌هایی که سبب پذیرش اجتماعی بهتری شود ارتقا دهیم تا آنان بتوانند از خود مراقبت کنند و از آموزش‌های روانی حمایت و برای کمک به والدین استفاده کنیم.

وی گفت: درمان جامع این افراد شامل برنامه‌های رفتاری متمرکز، آموزش والدین و مشارکت آنها و مداخلات تحصیلی است که بهترین پاسخ را به این درمان‎ها دارند.

نظری با اشاره به اینکه از داروها بیشتر برای کاهش علائم استفاده می‌شود، تصریح کرد: هدف از دادن دارو کاهش تحریک‌پذیری، خشونت، آسیب زدن به خود، قشقرق، اختلال توجه، بیش فعالی و رفتارهای تکانه‌ای است.

در اختلالات طیف اوتیسم با سه حیطه اصلی تکامل ارتباط داریم

در این باره نیز دکتر ساسان ساکت متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان اظهار کرد: اختلالات طیف اتیسم که یک سر طیف آن ممکن است فرد تمام علامت‌های اوتیسم را داشته باشد که به او مریض اوتیستیک گفته می‌شود و فرد دیگر ممکن است تنها اندکی از علامت‌های این بیماری را داشته باشد (شدت علائم درد خفیف ) به او نیز بیمار اوتیستیک گفته می‌شود.

وی با بیان اینکه در اختلالات طیف اتیسم با سه حیطه اصلی تکامل ارتباط داریم، افزود: یکی اختلال یا نقص در تعاملات اجتماعی، دوم اختلال یا نقص در برقراری ارتباط به صورت کلامی و غیرکلامی و سوم  الگوهای غیرعادی در رفتار و علایق فرد اتیسم است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با اشاره به اینکه این نقایص ممکن است از بدو تولد هم با فرد وجود داشته باشد، بیان کرد: باید تا قبل از سه سالگی این علائم باید خود را نشان داده باشند به غیر از اختلالات شناختی اصولاً ارزیابی ما از سال دوم تولد به بعد می‌تواند کامل‌تر باشد.

 ساکت با بیان اینکه اولین حیطه نقایص مربوط به تعاملات اجتماعی است که خیلی اوقات والدین به این اذعان دارند که کودک ارتباط چشمی درستی ندارد و یا چشم از آنها می‌دزد و یا اینکه عدم واکنش مناسب به صدا کردن اسم در این کودکان ضعیف است، اضافه کرد: استفاده از حالت‌های صورت یا همان زبان بدن مثل اخم کردن، نشان دادن خوشحالی و غم و اندوه، عدم ارتباط عاطفی با خانواده و یا حتی غریبه‌ها، عدم حس اضطراب از جدایی از والدین یا معلم در این کودکان مشاهده می‌شود در حالیکه کودک عادی در سنین  ۸ تا ۲۴ ماه وقتی از والدینش جدا می‌شود یا وقتی در آغوش فرد غریبه ای قرار می گیرد دچار اضطراب و ناراحتی شود اما کودک اوتیسمی معمولاً  با جدا شدن از والدین خود مضطرب و ناراحت نمی‌شوند و از قرارگیری در آغوش افراد غریبه اضطراب ندارد که این برای والدین غیر عادی محسوب می‌شود.

نقص در ارتباطات کلامی بویژه زبان گفتاری در کودکان اوتیسمی شایع است

این متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه آنچه در بیماران اوتیسمی بسیار شایع بوده  نقص در ارتباطات کلامی بویژه زبان گفتاری است که ۵۰ درصد این کودکان ممکن است اشکال در ارتباطات کلامی داشته باشد، بیان کرد: برخی دیگر ممکن است در ارتباط غیرکلامی ( چشم ابرو و ایما و اشاره) دچار مشکل باشند، در مواردی ممکن است کودک حرف بزند  اما این حرف زدن نامفهوم و به مانند آدم فضایی‌ها صحبت کند که این هم از اشکالات ارتباطات کلامی است.

ساکت با بیان اینکه برخی از والدین در مراجعات خود اذعان دارند کودکان ما خواهر یا برادر خود حرف نمی‌زند اما به محض پخش یک تبلیغ تلویزیونی بدون کم و زیاد شروع می‌کنند شعر و آهنگ آن تبلیغ را می‌خوانند و آنچه جالب و نگران کننده است این است که ضرب‌المثلی را برای این کودکان بیان کنیم اما آنها تفکر انتزاعی برای بیان آن مثل را  نداشته باشد و حتی در زبان محاوره‌ای نتوانند از کنایه مثال و ایجاد استفاده کند، عنوان کرد: ممکن است کودک اوتیسمی در مهدکودک دوستی پیدا کند اما توانایی اداره کردن و ادامه یک مکالمه دو طرفه را نداشته باشه خیلی از این کودکان ممکن است هنگامی که صدایشان میکنیم به اسم خود واکنش نشان ندهند و این به شدت منجر به نگرانی پدر و مادرها می‌شود و کودک را ناشنوا فرض کنند و به دنبال تست‌های دیگر بروند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با اشاره به اینکه در مواردی کودکان اوتیسمی از روشن شدن جاروبرقی به شدت وحشت می‌کند و این واکنش غیر متعارف و معمولی نیست، یادآور شد: الگوهای غیر عادی و غیر متعارف در رفتار و علایق آنها دیده می‌شود، این کودکان ممکن است علاقه‌ای به والدین یا خواهر و برادر خود نشان ندهد اما فقط یک اسباب‌بازی خاصی را در دست بگیرد و ساعت‌ها با آن بازی کند و آنچه والدین را به شدت نگاه نگران می‌کند این است که چنانچه چیزی را برخلاف بچه انجام می‌دهند مثلاً جهت اسباب بازی را عوض کنند قشقرق به پا می‌کند.

وی گفت: احساس  مالکیت منطقی در کودک با احساس مالکیت غیرمنطقی کودکی که رفتارهای غیر متعارف انجام می‌دهد متفاوت است و فقط یک فرد حرفه‌ای می‌تواند این تشخیص را دهد.

مهارت‌ بازی کردن در کودکان اتیسمی بسیار پایین است

ساکت به حرکات غیرطبیعی کودک اوتیسمی اشاره کرد و با بیان اینکه این کودک ممکن است سر جای خود نشسته و ساعت‌ها جلو عقب بروند و یا دستانش را به شکل پرپر زدن چندین دقیقه و بی‌هدف تکان دهد، افزود: مهارت‌ بازی کردن این کودکان بسیار پایین است و اصلا علاقه‌ای به رفتن به مغازه اسباب‌بازی فروشی ندارد، مثلاً اگر در خانه کامیون دارد هنگام خرید از مغازه اسباب بازی فروشی فقط کامیون می‌خرد و به جای بازی کردن و خاک ریختن در آن تنها با تایر آن بازی می‌کند بدون اینکه از بازی فهمی داشته باشد.

وی تصریح کرد: متأسفانه کودکان اوتیسمی بهره هوشی بسیار پایینی دارند و در حد ناتوانی ذهنی، ممکن است به صورت نادر شنیده باشید دانشمندان اوتیسمی که می‌توانند کارهای خارق‌العاده‌ای انجام دهند اعداد را خیلی خاص حفظ کنند، شعر و کتاب خاصی را بخوانند اما تعداد این افراد محدود است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با بیان اینکه اختلال اوتیسم هم ژنتیکی است و هم ژنتیکی نیست، اضافه کرد: از عوامل دخیل در این بیماری سندروم داون است، سن بالای ۳۵ سال مادر در این اختلال دخیل است، حتی سن بالای پدر نیز ممکن است در این اختلال تاثیر داشته باشد،در افرادی که سال‌های زیادی نازا بودن و الان بچه دار شدن ممکن است رفتار اوتیسمی در کودکان آنان دیده شود.

ساکت با تاکید براینکه برخی از این سندروم‌ها یا نشانگان خاص ممکن است همراهی خاصی با این بیماری‌ها داشته باشد مثلا در20 تا 60 درصد کودکان مبتلا به "توبروز اسکلروزیس" ممکن است رفتارهای اوتیسمی مشاهده شود و یا در 20 تا ۵۰ درصد بیماران با سندروم x شکننده که در پسر بچه‎ها دیده می‌شود و از عوامل عقب ماندگی ذهنی است رفتارهای اوتیستیک دیده شود، خاطر نشان کرد: حدود 1تا 6 درصد بیماران اوتیستیک ممکن است سندروم فراژیل x داشته باشد و سندروم داون هم با این قضیه مرتبط است.

پنج درصد کودکان اوتیسمی ممکن است علت بیماری‌های متابولیک داشته باشند

 وی گفت: سندروم "انجلمن" و "پرادرویلی" همراهی با اختلالات اوتیسمی دارد و تشخیص سندروم و اختلالات طیف اوتیسم در حیطه همه افراد نیست بلکه مجموعه و گروهی از دانشگاهیان، فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان فوق تخصص روانپزشکی کودک و افراد روانشناس دوره دیده باید با هم جمع شوند تا این سندروم را به درستی تشخیص دهند.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه  برای تشخیص این بیماری از ابزارهای مختلفی از جمله ارزیابی شنوایی و اندازه‌گیری سطح سرمی سرب استفاده می‌شود، عنوان کرد: بسیاری از این کودکان ممکن است تشنجی باشند بنابراین ممکن است همکار فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان تصمیم بگیرد برای این کودکان نوار مغز تجویز کند، پنج درصد کودکان اوتیسمی ممکن است علت بیماری‌های متابولیک داشته باشند که در مواردی تصویربرداری‌های مغزی(MRI) تجویز می‌شود و این پیگیری با همکاری متخصصین مغز و اعصاب صورت می‌گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با بیان اینکه کودک اتیسمی مشکلات گوارشی دارد به عنوان مثال هر روز هفته یک نوع غذا ( ماکارونی) می‌خورد  و حتی اجازه نمی‌دهد خانواده مواد افزودنی با آن اضافه کند، مطرح کرد: ترجیح غذایی خاص و اختلالات خواب ا از علائم اوتیسم است چراکه  این بچه‌ها هم بسیار دیر می‌خوابند و هم قبل از خروس‌خوان بیدار می‌شوند و یا کودک تنها اصرار دارد یک لباس بپوشد، ۳۰ تا ۵۰ درصد کودکان اوتیسمی ممکن است تا دوران بلوغ دچار حملات صرع شود.

وی ادامه داد: اوتیسم به تنهایی درمان‌پذیر نیست اما این اختلالات همراه آن(اختلال خواب، صرع و اندازه دور سر) قابلیت درمان دارد، در معاینات روزانه از این کودکان خیلی اندازه‌گیری دور سر مهم است و اگر دور سر کوچک‌تر باشد بررسی می‌کنیم و اگر بزرگتر باشد MRI"" و متابولیک انجام می‌دهیم تا علامت کودکان را درمان کنیم.

ساکت بیان کرد: سعی می‌کنیم کیفیت زندگی این کودکان را بالا ببریم وچنانچه تا قبل از پنج سالگی به کمک گروه مذکور(فوق تخصص مغز و اعصاب کودک و نوجوان فوق تخصص روانپزشکی کودک و روانشناسان دوردیده) تستهای مختلف با مصاحبه با والدین صورت گیرد احتمال اینکه علائم اختلال بهبود پیدا کند و در آینده زندگی مستقلی داشته باشد وجود دارد.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان خاطرنشان کرد: خوشبختانه تعداد کودکان اوتیسم در کشور ما کم هستند.

به گزارش ایسنا، باتوجه به مشکلاتی که یک کودک اوتیسمی می‌تواند برای خانواده ایجاد و هزینه‌های سرسام‌آوری به آنها تحمیل کند نیاز است در این راستا خیرین و دولت دست یاری این بیماران را بفشارند و محلی برای نگهداری آنان و ارائه خدمات با کیفیت و شایسته دایر کنند بلکه اندکی از درد خانواده‌‎های اینگونه بیماران کاسته شود.

Plan-4

بالا