Plan-3


امید به اقتصاد ۹۷

شمارش معکوس برای لحظه تحویل سال ۱۳۹۷ در حالی آغاز شده که رییس‌جمهور سال آینده را سال سرمایه‌گذاری، رشد، توسعه و عدالت می‌داند. رییس کل بانک مرکزی هم به تک رقمی ماندن نرخ تورم امیدوار است.

به گزارش اندیشه کیمیا، اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶ سختی‌هایی را پشت سر گذاشت. در سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ با رشد ۳، صفر و ۱۱ درصد به تدریج رکود و رشد منفی ۶.۸ درصد به جا مانده از دولت‌های قبل از اقتصاد رخت بربست. البته هنوز گره مبادلات بانکی ناشی از تحریم‌ها به طور کامل اقتصاد ایران را رها نکرده است. با این وجود بنا بر اعلام بانک مرکزی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ نیز رشد ۴.۵ درصد را تجربه کردیم. این رقم البته ۶.۵ درصد کمتر از سال ۱۳۹۵ بود که برجام اثرات خوبی در اقتصاد ایران داشت. امروز رییس‌جمهور وعده داد که سال ۱۳۹۷ سال سرمایه‌گذاری، رشد، توسعه و عدالت اقتصادی باشد. رییس کل بانک مرکزی هم پیش‌بینی کرده که در سال آینده نرخ تورم تک رقمی باقی ماند.

ادامه چانه‌زنی برای دستمزد کارگران

بحث و گفت‌وگو برای رسیدن حداقل دستمزد به بالای یک میلیون تومان کماکان ادامه دارد. دیروز جلسه تعیین دستمزد شورای عالی کار با گذشت ۹ ساعت مذاکره و رایزنی باز هم بی‌نتیجه ماند و مذاکرات به بعدازظهر یکشنبه موکول شد.  نمایندگان کارفرمایی معتقدند دستمزد سال آینده باید ۱۰ درصد بالا برود و گروه‌های کارگری و دولت می‌گویند باید ۲۰ درصد افزایش پیدا کند. در صورتی که افزایش ۲۰ درصدی حداقل مزد به تصویب شورای عالی کار برسد، از ابتدای سال ۱۳۹۷ دستمزد کارگران با ۱۸۶ هزار تومان افزایش از ۹۳۰ هزار تومان به یک‌میلیون و ۱۱۶ هزار تومان خواهد رسید و چنانچه اعضای شورای عالی کار روی رقم ۱۶ درصد توافق کنند، حداقل دستمزد در سال آینده با ۱۴۸ و ۸۰۰ تومان افزایش به حدود یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

جاده‌ها هنوز خلوت است اما بجنبید!

هرچند محدودیت‌های ترافیکی نوروز آغاز شده، اما همچنان بار ترافیکی جاده‌ها شرایطی معمولی دارد. اگر قصد مسافرت نوروزی دارید، می‌توانید از جزییات محدودیت جاده‌ها در این خبر ایسنا مطلع شوید. مرکز مدیریت راه‌ها محدودیت‌های ترافیکی نوروز ۱۳۹۷ را نهایی کرده است. این محدودیت‌ها از ۲۴ اسفندماه آغاز شده و تا ۱۷ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۷ ادامه خواهد داشت. در این مدت عبور موتورسیکلت در تمامی ازادراه‌ها و بزرگراه‌ها و محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه و سایر محورهایی که ضرورت ایجاب می‌کند، ممنوع خواهد بود. همچنین در تمامی محورهای برون شهری ممنوعیت و محدودیت‌های ترافیکی برای تریلر و کامیون‌ها اعلام می‌شود و تنها با مجوز پلیس راه عبور و مرور ماشین‌های سنگین حامل مواد سوختی و فاسد شدنی استثنا خواهد بود. امروز هم‌چنین اعلام شد پنج محور رامیان به شاهرود، شمشک به دیزین، گنجنامه به تویسرکان، سی‌سخت به نورآباد و پونل به خلخال به دلیل شرایط جوی مسدود هستند.

احتمال افزایش درآمدهای نفتی ایران

برآورد کارشناسان بین‌المللی این است که آرامش فعلی بازار جهانی نفت، در واقع آرامش قبل  از توفان است و افزایش تقاضا یک جایی خودش را نشان می‌دهد و منجر به رشد قیمت می‌شود. با این حساب ممکن است درآمدهای نفتی ایران نیز بالا برود. هم‌اکنون چین و هند به تنهایی ۱.۱ میلیون بشکه در روز نفت می گیرند. در این بین، ذخایر نفت به مدد توافق کاهش تولید اوپک، به میزان چشمگیری کاهش یافته است. در بخش عرضه نیز نگرانیهایی وجود دارد. افزایش تولید نفت شیل ممکن است قیمت نفت را دچار ریزش کند. باید صبر کنیم و ببینم آینده چه می‌شود؛ چون هیچ کارشناسی نمی‌تواند پیش‌بینی دقیقی از قیمت نفت در سال آینده داشته باشد.

تالار شیشه‌ای"مات" است

قیمت سهام در تالار شیشه‌ای به دلیل فشار عرضه دچار افت شده است. از سوی دیگر  بورس تهران در حالی آخرین یکشنبه سال ۱۳۹۶ را پشت سر گذاشت که موضوعاتی مانند تحریم‌ها، برجام و نرخ دلار بر معاملات بازار سهام سایه دارد و بسیاری از معامله گران بازار سرمایه منتظرند تا با روشن شدن این موضوعات برای سرمایه‌گذاری خود تصمیم‌گیری کنند. البته به دلیل افت قیمت اسمی سهام بانک صادرات که به نصف رسیده، نوسان‌گیران برای این خرید آن صف کشیده‌اند. امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۲۴۲ واحد رشد کرد و به رقم ۹۵ هزار و ۸۱۹ واحدی رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با ۸۱ واحد رشد عدد ۱۷ هزار و ۱۴۹ واحدی را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور پس از ۴۰۲ واحد رشد رقم ۱۰۲ هزار و ۴۱۹ را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم ۲۱۱ و ۳۰۹ واحد افزایش یافتند.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

Plan-4

بالا