Plan-3


هزینه ی نگهداری خودروهای فولکس واگن مانند سایر آلمانی ها است؟

محصولات فولکس واگن سال های سال است که در بازار خودروی ایران حضور دارند. خودروهایی که به سر سخت بودن معروف بوده اند و همیشه مشتریان خاص خود را در هر نقطه ای از جهان داشته اند. البته که همین مشتریان خاص کم کم به عموم جامعه ی جهانی تبدیل شدند و توانستند نشان فولکس واگن را به عنوان پرفروش ترین خودروساز سواری جهان معرفی کنند.

به گزارش پایگاه خبری اندیشه کیمیا و به نقل از اسب بخار، چندی پیش که به همایش فولکس واگن سواران ایران رفته بودیم، فرصتی فراهم شد تا در مورد خدمات پس از فروش خودروهای مختلف این نشان آلمانی در ایران پرس و جویی داشته باشیم و ببینیم که آیا هزینه ی نگهداری خودروهایی چون پاسات، تیگوان، گلف و… مانند سایر آلمانی ها زیاد است یا خیر؟
بر اساس استانداردهای فولکس واگن آلمان، اکثر محصولات جدید این خودروساز هر ۱۵ هزار کیلومتر و یا یک سال باید برای تعویض روغن و فیلترها به نمایندگی مراجعه کنند و هر ۳۰ هزار کیلومتر توصیه می شود که شمع های خودرو نیز تعویض گردد. این اعداد و دوره ی مراجعه به نمایندگی برای محصولات فولکس واگن به مراتب کمتر از خودروهای دیگر است. زیرا برای بسیاری از خودروهای داخلی و وارداتی می بایست هر ۵ تا ۱۰ هزار کیلومتر برای تعویض روغن به نمایندگی مراجعه کنید. البته فاصله ی بیشتر میان سرویس های دوره ای فولکس واگن به نسبت رقبا نشان از آن دارد که مواد مصرفی مانند روغن، با کیفیت بیشتری در آن استفاده می شود و بدیهی است که هرچه کیفیت روغن و مواد مصرفی بیشتر باشد، بهای تمام شده ی آن برای مصرف کننده نیز افزایش پیدا می کند.
حال با توجه به اصالت آلمانی فولکس واگن و پیشینه ی ذهنی که از خودروهای آلمانی در ایران وجود دارد، بسیاری فکر می کنند که هزینه ی نگهداری از خودروهای این نشان جهانی مانند بنز و ب ام و فراتر از رقبای کره ای، ژاپنی و… است. همچنین که زمان سرویس های دوره ای فولکس واگن بیشتر از هر خودرویی در ایران است و شاید باعث شده تا هزینه ی این خدمات نیز بیشتر از خودروی دیگری باشد.
وقتی با مالکان خودروهای فولکس واگن پاسات، تیگوان و… صحبت کردیم، متوجه شدیم که در این مدت با توجه به افزایش نرخ ارز، بیشترین هزینه ی سرویس های دوره ای روغن و فیلتر برای تیگوان و پاسات کمتر از ۷۰۰ هزار تومان بوده است. پیش از افزایش قیمت ها، این عدد حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان گزارش می شده است. لذا می توان گفت که در بحث هزینه ی تعویض روغن و فیلترها، فولکس واگن پاسات و تیگوان هر ۱۵ هزار کیلومتر هزینه ای مشابه به رقبایی دارند که هر ۵ یا ۱۰ هزار کیلومتر برای سرویس های دوره ای به نمایندگی مراجعه می کنند.
به گفته مالکانی که با خودروهای فولکس واگن بیش از ۳۰ هزار کیلومتر رانندگی کرده اند، هزینه ی سرویس ۳۰ هزار کیلومتر با تعویض برخی قطعات مانند شمع ها و قطعات میان مصرف، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. به نگاهی به این عدد متوجه می شویم که حتی هزینه ی سرویس ۳۰ هزار کیلومتر این خودروهای آلمانی از برخی ژاپنی ها و کره ها نیز کمتر است.
اما نباید فراموش کرد که شاید برخی قطعات کم مصرف و یا بدنه ای خودروهای فولکس واگن، به خاطر ذات آلمانی حداقل از کره های ها و فرانسوی ها گرانتر باشد. به عنوان مثال فولکس واگن بیتل که سال های گذشته به بازار ایران آمده است، به خاطر تشابه قطعاتی که میان آن و پورشه ۹۱۱ وجود دارد، هزینه ی نگهداری را در سرویس های اساسی برای مالکانش زیاد کرده و فراتر از حد انتظار برده است. حال باید منتظر باشیم و ببینیم که فولکس واگن تیگوان و پاسات بعد از ۵۰ هزار کیلومتر پیمایش در جاده های ایران، چه هزینه هایی را برای مالکانشان خواهد داشت؟

Plan-4

بالا